Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

| Интервю
Снимка: Радио ВИДИН



На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий. Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния празник на пчеларите. Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник. 
Св. Прокопий е бил войник и християнски мъченик, който е живял през III век. След като преживява видение, той приема християнството и посвещава живота си на служба на Бог. В народните вярвания е свързан с пчелите и пчеларите, защото се смята, че той предпазва пчелините от болести и осигурява добра медоносна година.

Именно на този празник ви срещаме с Радослав Райков от Видин, който е потомствен пчелар. Традицията, свързана с отглеждането на пчели в неговото семейство започва неговият дядо, а след това баща му продължава. Това е и причината да има интерес към пчеларството още от ранна детска възраст. Той ни разказва повече за този занаят, за това какви грижи са нужни за отглеждането на пчелите, а също и пред какви трудности и предизвикателства са изправени пчеларите:
 

"Дядо ми е имал два кошера, после баща ми реши да се занимаваме по-сериозно. Вече с него, докато учех сме имали 70. В момента имам 12 или 13. По принцип във всеки сезон си има грижи за пчелите, най-много е като е самото вадене. Зимата се чисти, когато не се бърка вътре в кошера, когато не се пипа при пчелите, тогава се чисти отпред от сняг, подготвя се за новата година – сандъци, рамки правя с основи. Пролетта и есента се подхранва, третира се за акари. Общо взето цялата година има грижи по пчелите. Интересно е, защото много, има йерархия, всяка знае какво прави, също така си комуникират, както и хората", разказва пчеларят.


Освен мед, Радослав събира и пчелен клей.


"Правим мехлеми за нас, за лична употреба. Тези мехлеми са за рани и много помагат. Клеева тинктура, която през есента - зимата помага, вдига имунитета и по-рядко боледувам, когато ги ползват тези продукти.“


Ниската цена на пчелните продукти е едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъсква Радослав.


"Не само аз, като цяло, пчеларството не е много ценено, а е много екологичен продукт, усвоява се медът и пчелно млечице се извлича, който се използва за кремове и мехлеми. Прашецът е пълен с протеин и е подходящ за подхранване на организми на възрастни хора и на хора, които са боледували и просто не е ценено, цените са много ниски.“


На деня на свети Прокопий пчеларите извършват различни ритуали и обичаи, за да осигурят здравето и продуктивността на своите пчели. По стар обичай на днешния ден, пчеларите стават преди изгрев слънце и отиват право при пчелините. Носят две бели погачи - в чест на св. Прокопий и на Исус Христос. Кадят пред кошерите хляба, намазват го с мед и после го раздават на съседи и познати за здраве, берекет и разбира се, за добър мед. 

Друга традиция е на днешния празник е медът да се освети в църква. Носят се буркани с мед, които се освещават от свещеника. Този мед се смята за особено благословен и се използва през годината за лечебни цели. Осветеният мед се дава на болни през цялата година, за да подпомогне изцелението им.

Пчеларството играе важна роля в екосистемата и селското стопанство. Пчелите са основни опрашители на множество култури, като допринасят за добрите реколти и биоразнообразието. 

Денят на свети Прокопий е специален момент за всички пчелари да отдадат почит на своя покровител и да благодарят за неговата защита и благословия. Този празник напомня за важността на пчеларството и насърчава спазването на традициите и обичаите, които осигуряват здраве и благополучие на пчелните семейства.
Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на Светли четвъртък 2025 слушаме произведения от Джовани Батиста Мартини

Може би е най-известен като наставникът на Волфганг Амадеус Моцарт и Йохан Кристиан Бах, но той е много повече от това – францискански монах, превърнал се в страхотен музикален педагог, клависинист, композитор, певец, цигулар, теоретик. Житейският му път започва и завършва в Болоня, като там прекарва и по-голямата част от времето си. Сред научните..

публикувано на 24.04.25 в 09:00

Театърът във Враца с нова премиера

Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града.  "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската  действителност, често е поставяна на театралната сцена..

публикувано на 23.04.25 в 14:47

Родова беседа за здравето ще се проведе във Видин

Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..

публикувано на 23.04.25 в 14:30

Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин със спомени за папа Франциск

Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората.  "Какъв е споменът ми?..

публикувано на 23.04.25 в 14:27

"Нощ в библиотеката" организират във Враца

С "Нощ в библиотеката" ще бъде отбелязан Световният ден на книгата и авторското право - 23 април, във Враца. Инициативата е на регионалната библиотека "Христо Ботев" и включва няколко прояви за деца и възрастни, обясни Милена Николова от културната институция:  "Вълшебната ни нощ стартира в 18 часа и ще бъде открита със спектакъл на театрална..

публикувано на 23.04.25 в 12:39

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51