Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

10
Снимка: радио Видин

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав. Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма. 

В миналото в Гомотарци жителите са надхвърляли 1200, днес са около 650. Демографската криза се проявява и в това село, което има много природни и икономически дадености - плодородна земя, вода в изобилие, близост до областния център Видин. За съжаление, не е успяло да запази училището, което е било закрито и днес децата пътуват с автобус до училищата във Видин. 

Кмет на село Гомотарци е Желязко Станков, на който това е първи мандат. 45  години е работил като капитан на кораб в българско речно плаване. Може да се каже, че обществената дейност е важна за него. От много години се занимава с инициативи в помощ на общността, а днес се опитва заедно с местните хора да поддържа чистотата и реда в селото. Стреми се да накара своите съселяни заедно да работят за родното село и да го направят добро място за живеене. В Гомотарци работи обществен съвет, който се събира на 3 месеца на общоселско събрание. На него се решават проблемите и се поставят бъдещи задачи.

Желязко Станков е заместник-председател на Асоциацията на власите в България. Основната дейност на организацията е подготовка и изпращане на младежи като студенти в Румъния.



"Ние се занимаваме обикновено с култура, провеждаме фестивали, събори, културни мероприятия, правим проекти. Аз успях да привлека и да проведа международен фолклорен фестивал. Още не сме определили дата. Съборът ни е на 13 юли, ще дойдат групи от Турну Северин, от Сърбия, от Крайова също... Имаме духова музика. Имаме и герб - показва поминъка на селото ни- царевица, жито, слънчоглед, рибарство, винопроизводството. Тук имаме фирма, която насади тези прекрасни лозя и допринасят за популяризиране на нашия район. Сортовете са най-вече италиански, съвременни сортове, навремето имаше новоселска гъмза... Лозята вече раждат. Искаме да направим туристическа дестинация Гомотарци - Кошава. Има проектно предложение за дестиларна за вино и за спиртни напитки, има насадени овощни градини, които ще плододават... Това е пътят за привличане на инвеститори... Във Видин имаме проект на Общината за панорамен път Покрайна - Гомотарци - Кошава... Очакваме да се направят велоалеи за туристи, защото и сега ги има..."

Хората в Гомотарци се гордеят със своя храм "Свети апостоли Петър и Павел". Построен е от местните жители през 1616 година, с желязна конструкция. Изографисан е от дебърския зограф Кръсто Янков. В храма има две камбани, като едната е от Румъния. Храмът е ремонтиран, с обновени стенописи. Там служи отец Емил. На 29 юни е имало храмов празник, на който е открита нова трапезария. 


Дали се намира работа в този край, научаваме от кмета Желязко Станков:

"Поминъкът в момента са лозята, чакаме и дестиларната да стане и тя. Имаме две защитени жилища, там работят 12 човека... Нямаме безработица, има такива, които не искат да работят и чакат на помощи... По програмата за заетост не се отпускат бройки, нямаме хора, които да се грижат за чистотата... Сега, от 1 юли, имаме една бройка, но това е малко..."

В селото има здравна служба и лекар, който е всеки ден на работа и постоянно приема пациенти. Има и зъболекарски кабинет. 

Какво е състоянието на инфраструктурата, как ще се използват капиталовите разходи тази година, разказва още кметът:

"Пътищата са в много лошо състояние. 50 хиляди лева са капиталовите разходи, на нас ни е дадено 50 хиляди лева да асфалтираме 100 метра и приключваме. Тази година 25 хиляди лева ще се използват за ремонт на салона на читалището и 25 хиляди лева ще се вложат във вътрешен ремонт на сградата на кметството, защото ремонт не е правен от 50 години."



В село Гомотарци активна дейност развива читалището. То успява да организира културни и фолклорни събития, да работи с местните деца, да участва във фестивали, за което разказва секретарят Искра Пантева. 

"В момента активно работи певческа група "Дунавия", която ще участва в певчески конкурс в Балчик."

Хората в Гомотарци разказаха как живеят там: 

"Нормално се живее, спокойно и тихо е... Проблем ни е, че няма поща, защото едно отиване до Видин е 8 лева. Пощенски служител идва два пъти в месеца... Трудно се живее, много работа има, сутрин идваме на кафе и да се видим. Имаме доста работа, градината ми е много голяма... Кметът казва, че няма пари. Ако имаме желание да се направи нещо, ще се направи ли? Не, никога, нищо. Пари няма. Който е работен, идва тук, пие си кафенцето и се връща, и си работи... Благодарни сме на Найден (заместник-кметът на община Видин Найден Йонов - бел.ред.), че помага на нашия кмет. Традициите тук се уважават."

Продължава ремонтирането на църковния храм "Свети апостоли Петър и Павел".  Предстои да бъде изградена беседка в двора, където е била старата църква. Трите купола на храма ще бъдат обновени със златни люспи по подобие на руската църква в София. Остават пътеките да бъдат направени. 

Повече - в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60 млрд. лв.,..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45