Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 34-ти път в Белоградчик организират изкачване на връх Миджур

Снимка: Радио ВИДИН

Иван Трифонов е организатор на изкачването на връх Миджур, което тази година ще бъде на 27 юли. Всяка година се провежда последната събота на юли и е включено в туристическия календар на страната. През първата седмица на август пък е покоряването на върха, организирано от видинското туристическо дружество. Според Трифонов това разминаване е полезно:

"Били сме и заедно с вас, но трябва да ви кажа, че целият баир сме като мравки нагоре - надолу. Няма начин да се стикова организацията, трудно е. Има хора, които се губят, които минават в Сръбско. Кой е, ваш ли е, наш ли е, какво е положението? Не е лесна цялата работа. И самото място, хижата там, където е, ти си била, просто не може да поеме толкова много хора, които да може да се организират и да тръгнат нагоре. Така че, по-добре е да го правим отделно. Аз така мисля."

Идват хора от цялата страна, даже и от чужбина: 

"Мога да ви кажа, моите синове, когато бяха по-млади, като IT специалисти, пръснати по Европа, техни колеги, с които са идвали като студенти и като ученици още от математическата гимназия от тука, бяха свикнали да си идват. Този ден го имат като отбелязан на календара... И за тях това е нещо невероятно. Това е един малък шанс, аз го казвам вече, да не сме пред компютъра и пред джиесема. Няма покритието там, което го имаме навсякъде. Щеш не щеш трябва да говориш с тези, които са до тебе. Тогава казваме всичко един за друг."

Преди покоряването на върха се изготвя списък с туристите, той се носи на "Гранична полиция" и сутринта на старта на изказването служителите проверяват хората, които тръгват към Миджур.

"За да може след това по тази бройка, която е отметната, да видиме кой се е върнал. Защото има случаи, когато хора се губят и отиват в Сръбско. Така че, от тази гледна точка нещата са сериозни и аз апелирам към всички, които ще се запишат при мене, да го направят това нещо до към 22-23-ти, защото има си технологичен срок, в който тези хора трябва да одобрят списъка и аз да го занеса", уточни Иван Трифонов. 

За прехода не се изисква планинска застраховка, но според организатора би било добре да се направи, защото изкачването е над 4 часа, а слизането - над 3 часа и е по-трудно от изкачването. Всеки трябва да си носи достатъчно вода, защото само на едно място има кладенче, както и връхна дреха.

Връх Миджур е най-високият връх в Западна Стара планина със своите 2 168 м. Изкачването от българска страна е трудно, каза Иван Трифонов.

"Има хора, които ще отидат там предварително. Тези софиянците и другите, които идват от страната, за да преспят там на палатки или в хижата на Петранка и Милчо. Другата част, голямата, която идва, имам хора от Видин доста, които идват заедно с нас от време оно, преди Видин да почне, с тях в 6:00 часа тръгваме от площада в Белоградчик. 6:00, за да може в 7:00, 7 и нещо да сме при Петранка, тази хижа, за която говорим. Пътят вече е хубав, отива се до горе, паркираме колите, проверяват и някъде към 8:00 часа се оформя тази импровизирана митница, на която ни проверяват. И всеки минава и отиваме до стартовата площадка и от там вече тръгваме нагоре из стръмното, из гората", каза още Иван Трифонов.

Най-трудният участък е от 336-и камък нагоре:

"То се вижда като близко, но това са 1 час и 20 минути под парещите лъчи на слънцето. Няма къде да се скриеш и все мислиш, че ще стигнеш, а си уморен безкрайно. Така че, там е най-трудно да се изкачиш. А след това вече слизането е най-трудно в гората", споделя организаторът.

Миджур е предизвикателство, но:

"После се фукаш цяла година. Документ издаваме, диплома. Може да си го заковеш в офиса и всеки да те пита къде е Миджур."

Цялото интервю с Иван Трифонов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да основе вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали деца..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59