Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 34-ти път в Белоградчик организират изкачване на връх Миджур

Снимка: Радио ВИДИН

Иван Трифонов е организатор на изкачването на връх Миджур, което тази година ще бъде на 27 юли. Всяка година се провежда последната събота на юли и е включено в туристическия календар на страната. През първата седмица на август пък е покоряването на върха, организирано от видинското туристическо дружество. Според Трифонов това разминаване е полезно:

"Били сме и заедно с вас, но трябва да ви кажа, че целият баир сме като мравки нагоре - надолу. Няма начин да се стикова организацията, трудно е. Има хора, които се губят, които минават в Сръбско. Кой е, ваш ли е, наш ли е, какво е положението? Не е лесна цялата работа. И самото място, хижата там, където е, ти си била, просто не може да поеме толкова много хора, които да може да се организират и да тръгнат нагоре. Така че, по-добре е да го правим отделно. Аз така мисля."

Идват хора от цялата страна, даже и от чужбина: 

"Мога да ви кажа, моите синове, когато бяха по-млади, като IT специалисти, пръснати по Европа, техни колеги, с които са идвали като студенти и като ученици още от математическата гимназия от тука, бяха свикнали да си идват. Този ден го имат като отбелязан на календара... И за тях това е нещо невероятно. Това е един малък шанс, аз го казвам вече, да не сме пред компютъра и пред джиесема. Няма покритието там, което го имаме навсякъде. Щеш не щеш трябва да говориш с тези, които са до тебе. Тогава казваме всичко един за друг."

Преди покоряването на върха се изготвя списък с туристите, той се носи на "Гранична полиция" и сутринта на старта на изказването служителите проверяват хората, които тръгват към Миджур.

"За да може след това по тази бройка, която е отметната, да видиме кой се е върнал. Защото има случаи, когато хора се губят и отиват в Сръбско. Така че, от тази гледна точка нещата са сериозни и аз апелирам към всички, които ще се запишат при мене, да го направят това нещо до към 22-23-ти, защото има си технологичен срок, в който тези хора трябва да одобрят списъка и аз да го занеса", уточни Иван Трифонов. 

За прехода не се изисква планинска застраховка, но според организатора би било добре да се направи, защото изкачването е над 4 часа, а слизането - над 3 часа и е по-трудно от изкачването. Всеки трябва да си носи достатъчно вода, защото само на едно място има кладенче, както и връхна дреха.

Връх Миджур е най-високият връх в Западна Стара планина със своите 2 168 м. Изкачването от българска страна е трудно, каза Иван Трифонов.

"Има хора, които ще отидат там предварително. Тези софиянците и другите, които идват от страната, за да преспят там на палатки или в хижата на Петранка и Милчо. Другата част, голямата, която идва, имам хора от Видин доста, които идват заедно с нас от време оно, преди Видин да почне, с тях в 6:00 часа тръгваме от площада в Белоградчик. 6:00, за да може в 7:00, 7 и нещо да сме при Петранка, тази хижа, за която говорим. Пътят вече е хубав, отива се до горе, паркираме колите, проверяват и някъде към 8:00 часа се оформя тази импровизирана митница, на която ни проверяват. И всеки минава и отиваме до стартовата площадка и от там вече тръгваме нагоре из стръмното, из гората", каза още Иван Трифонов.

Най-трудният участък е от 336-и камък нагоре:

"То се вижда като близко, но това са 1 час и 20 минути под парещите лъчи на слънцето. Няма къде да се скриеш и все мислиш, че ще стигнеш, а си уморен безкрайно. Така че, там е най-трудно да се изкачиш. А след това вече слизането е най-трудно в гората", споделя организаторът.

Миджур е предизвикателство, но:

"После се фукаш цяла година. Документ издаваме, диплома. Може да си го заковеш в офиса и всеки да те пита къде е Миджур."

Цялото интервю с Иван Трифонов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50