Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 14 юли 2024 година

30
Снимка: Анжела Каменова

Отново сме заедно. "Неделник" е тук.
За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш. През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга ,"Произведено в България". Интересни факти ни очакват.
Традиционен празник на народната носия „Атанасовден“ се проведе в село Остров. По традиция всичко започна с кулинарна изложба, в която участваха майстори от селата Крушовене, Галово и Остров, служители от Кметство Остров, самодейците от Танцова грпа "Релакс“ и доброволци от селото. Там подготвят и Фестивал на рибата и рибаря, който ще се проведе на 27 юли за десета юбилейна година. Тази година празника е посветен на сома. За това ни разказва секретарят на читалището Анелия Бенкина.
Роси Антов е с нова книга „Табор в мъглата“, където неизбежно присъства и Северозапада. Както самият той написа: „Предполагам, че всички знаете, че съм убав, умен, скромен и гиниален. Сигурно всички вече знаете и за пословичния ми мързел. Знаете, че оня ден от мъглата излезе петата ми книга...“- винаги ми е приятно да си говоря с него. И на вас ще ви е интересно. Гарантирам.
Само преди няколко дни- на 9 юли, България отбеляза 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. Не е тайна, че част от живота му е свързана с Берковица- там живее и работи от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година като председател на окръжния съд. По повод Вазовите дни, в града под Ком жители на Берковица се включиха в традиционния поход "По стъпките на Вазов", а в къщата музей на Иван Вазов може да бъде разгледана изложбата „Величковият род“, подготвена от Регионалния исторически музей в Пазарджик. Изложбата включва снимки, документи, облекла и лични вещи на Константин Величков и неговия род. Това не е случайно, защото Константин Величков и Вазов са приятели през целия си живот, като в младежките години и двамата са влюбени в Параскева Димитрова от Берковица, която по-късно става съпруга на Константин Величков. За приятелството им и в живота, и в политиката, и в творческия път разказва Калинка Петрова, уредник на къща-музей "Иван Вазов".
Връх Руен. Високо. Там пък ни води с „Вкусните юнашки приклюмения“, неуморният Ангел Ангелов. Там основаното от него ТД“Първа пушка“ получи ппървото си отличие. Как се готви за 700 туристи на височина от 2257 метра ще научим от него.
За финал пристига и Цветан Дочев – Дедо Скръц.
Това е.
По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50