Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червен индекс за пожари, расте рискът за възникването им

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

Трети ден за цялата страна е обявен оранжев код за високи температури, които на места се очаква да надхвърлят 40 градуса. За утре остава в сила същото предупреждение. Високите температури и засушаването увеличават риска и всяко невнимание може да доведе до запалване, което да застраши живота и здравето на хората, както и да нанесе сериозни щети на природата. 


Продължава борбата и с пожарите на много места в страната, рискът от тях расте. В следващите два дни почти навсякъде ще бъде с червен индекс - най-високата степен на опасност от бързо разпространяващи се и много силни пожари, трудни за овладяване.


Приемаме ли сериозно рисковете, пред които ни изправя природата? 


За месеците юни и юли служителите на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението " (РСПБЗН) във Видин са извършили общо 13 проверки за спазване на правилата и нормите за пожарна безопасност в земеделските земи и горските територии. Проверени са 110 броя земеделска техника в землищата на 27 населени места. Оказва се, че една от най-честите причини тази година за пожари в земеделските земи са именно неизправност в комбайни и други селскостопански машини. Съставени са 7 акта за административни нарушения. 


Успоредно с това, от началото на юли се извършват съвместни проверки с Държавното горско стопанство (ДГС)  във  Видин, свързани с устройването на лагери, биваци или поставяне на каравани. Установено е, че къмпингуващи в горските територии, често предизвикват пожари. 


Във Видинско проверки са извършени в местността Божурица, любима за отмора през лятото. Какви нарушения са установени, коментира главен комисар Димчо Горанов, началник на РСПБЗН - Видин. Районната служба обхваща общините Видин, Брегово, Ново село и част от община Димово:


"Най-честите нарушения са палене на огън на нерегламентирани места, оставяне на огън без надзор и др. Основните причини за възникването на пожари в полските и горските територии са свързани най-често с небрежност, непредпазливост или умишлена дейност от страна на човека или природни явления... 


Ако попаднем в горски пожар, първо трябва да проверим откъде идва той, накъде се разпространява, да определим неговия фронт и посока, да определим накъде се разпространява димът. Когато вече се намираме в безопасност, трябва да се обадим на телефон 112. При опасност от усложняване на обстановката трябва да потърсим безопасен път за изтегляне, винаги в посока обратна на огъня и дима от пожара. Трябва да търсим пътища покрай реки, езера и потоци, където температурата е по-ниска и има вода... Когато пожарът е в начална фаза, можем да го потушим с пръст, пясък, тупалки и други подръчни средства. И едно от най-важните неща- ако не можем да се измъкнем от опасната зона с пожар, трябва да предпазим дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства, за да не вдишаме опасните продукти от пожара... "  

 

Статистиката сочи, че 90 процента от пожарите са предизвикани от човешка небрежност. За първите 6 месеца на годината РСПБЗН - Видин е участвала в ликвидирането на 307 произшествия, от които 193 пожара- от тях 41 с материални загуби. 


"Най-натоварено е било в община Видин, където сме ликвидирали 230 произшествия, следвано от община Брегово с 46 произшествия. На трето място се намира община Ново село с 8 ликвидирани пожара. Най-честата причина за възникване на пожари с материални загуби, това е небрежност при боравене с открит огън. Имаме 26 такива произшествия. На второ място се нареждат произшествията с причина късо съединение. Те са 6 на брой..."


За същото време са възникнали 3 полски и 3 горски пожара, допълни главен инспектор Димчо Горанов.


"За първите 6 месеца на годината имаме четирима пострадали. Двама от тях са на възраст над 60 години. Те са пострадали при опит да изгасят сами пожара. Най-фрапиращият случай е с 14-годишно момиче, което в опита си да изпържи картофи, олиото на котлона се запалва, тя се опитва да го изгаси с вода и когато тя попада в нагорещеното олио се получава бързо изкипяване и момичето получава изгаряния по ръцете и лицето. В подобен случай, правилото е с мокра кърпа да се покрие тигана и по възможност да се отстрани от котлона...", коментира главен комисар Горанов и някои случаи за битови инциденти с огън.


Подробности- в звуковия файл


* Снимките са илюстративни




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07