Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Снимка: Радио ВИДИН

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:

"1990 година Антон Владимиров с група от осем души изкачва върха по най-трудната част или сега както се нарича класическата част. И след това започва всяка година непрекъснато да се изкачва. Антон Владимиров е турист от Белоградчик", спомня си първите години на туристическата проява Богомил Петров.

Тази година всеки, който иска да участва в изкачването, трябва да е в 07:00 часа в хижата до село Горни Лом в събота, 3 август. Преди това трябва да се запише в туристическото дружество, защото списъците се изпращат до "Гранична полиция".

"Обезателно вода трябва да носят и то повечко вода, защото след първия час, след като се мине тежката част - "Козя гърбина", което е около час и половина - два, излизаш горе и горе настава един пек. Този пек продължава докато се върнеш. Това е два-три часа, пет-шест или седем часа. Зависи кой как се движи. Най-бързите, които са го взели са за по-малко от три часа само изкачването."

Групата се води от представители на туристическо дружество "Бонония".

"За объркване е трудна работа, няма, той е добре маркиран пътят. Но става въпрос за времето. Преди 15 години имаше много често дъждове по същото време и мъгли. Като има мъгла тогава можеш да се объркаш. И то като излезеш на граничната линия", заяви Богомил Петров.

Миналата година кани на прехода видинския митрополит Даниил, сега български патриарх:

"Миналата година съумяхме да убедим митрополита на Видин Даниил, сега вече патриарх български, да дойде с нас. Той беше абсолютно точен и в 07:00 часа беше в село Мартиново и оттам потеглихме с кола до хижа "Мартиница" и оттам пеш... За първи път на тоя връх имаше литургия на върха за здраве. Облече се, в раничката си носеше одеждите, облече се и беше страшно тържествено. Цялата група го беше наобиколила."

На върха повече от 25 години Богомил Петров прави конкурси  "Мис Миджур" и "Мини мис Миджур", а туристическото дружество раздава грамоти. Видинският еколог смята и тази година да изкачи връх Миджур, защото:

"Изживяването е страхотно. Много хора живеят с този миг да изкачат върха и след това цяла година да говорят за това нещо и да правят нови планове... За 32-и път трябва да бъде. Изморявам се, аз съм човек на 84 години плюс това аз чувствах умора и като бех и на 60 години. Защото тогава се движиш по-бързо, не се съобразяваш, обаче организмът си има свои възможности. Тежи ми всичко, но удоволствието е като стъпиш горе."

Цялото интервю с Богомил Петров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да основе вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали деца..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59