Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството и фермерството в живота на Крум Младенов

6
Снимка: Личен архив


В "Земята, която ни храни" се срещаме с Крум Младенов от село Сливовик, община Медковец. Той е ръководител на местната духова музика, но наред с това отглежда над 400 животни- крави, кози и овце. Откакто се помни, е сред животните, и въпреки това му е трудно да каже кое поставя на първо място- изкуството или фермерството. Разговорът е и за трудностите и предизвикателствата да си фермер в днешните несигурни времена.

За Крум Младенов спокойно можем да кажем, че и музиката, и животните, са неделима част от живота му, защото откакто се помни, намира утеха и в двете. От дете е сред животните на дядо си. Също оттогава е и страстта му към духовата музика. Затова и години след това самият той става животновъд, наред с това е и ръководител на духовия оркестър в Сливовик. Няма професионално музиuuално образование, но се е доказал като професионалист- и в музиката и сред животновъдите... Не може да каже кое му е по-важно, затова и продължава да носи тези две дини под мишница. С времето съчетаването на изкуство и животновъдство все повече му натежава, и то не заради работата, а заради това, че има моменти, в които няма на кого да разчита. 

"Някак си, като че ли успоредно вървят нещата цял живот- не мога да поставя едното пред другото... Всеки път, когато свиря, казвам, че е за последно и пак... Понякога се получава претоварване, и физическо, и психическо, ама някак си не мога да се откажа нито от едното, нито от другото..."

Съзнателно започва да отглежда животни преди 32 години, след казармата, когато създава първото си стадо с крави. Постепенно животните му се увеличават. По-късно по програма "Млад фермер" закупува 60 кози, увеличава ги до 300 глави, но заради липсата на пазар на кози продукти, бързо се преориентира към овцевъдството. Към днешна дата отглежда 50 крави, 40 кози и 350 овце- основно аваси и асаф. Когато има възможност, стадата пашуват, а през лятото се подсигурява и храната за зимата- сеното коси, зърното получават като рента. 

"Справихме се с косенето, събираме, прекарваме бали, всички колеги се подготвяме за зимата. Имаме земя, част от обработваемата земя я даваме под аренда, защото съм на принципа: човек, който прави всичко, не прави нищо... Имаме право на още пасища, но няма- това, което е налично, е разпределено на всички животновъди... "

За да избегне проблемите с прекупвачи на мляко, се опитва да затвори цикъла- само така може да се оцелее, категоричен е животновъдът: 

"Опитваме се да се справяме, опитваме да преработваме част от продукцията си... На етап сме да кандидатстваме по наредба 44 почти готова е мандрата... За момента в България няма друг начин за оцеляване... Изкупуването не е проблем, проблем е ниската цена- това е подаряване, нереално ниски цени и не виждам как може да се оцелее... Кравето мляко е 80 стотинки, овчето- 1,80, но не се изкупува... Нито едно предприятие в региона не изкупува овче мляко... Ако това е държавна политика... Не е нормално... Няколко стада са обявени за продажба- освен заради липсата на работна ръка, е и заради липсата на реализация... 
Май сме останали последните мохикани... Много е трудно да си и фермер, и фабрикант, и търговец- много малко хоа могат да го съчетаят..."

Това, че овчето мляко не се изкупува, създава проблеми на животновъдите, когато трябва да докажат реализирана продукция... Проблем е и липсата на адекватна политика по отношение на сектора, категоричен е Крум Младенов. За да се справя, самият той е регистриран по Наредба 26 за директна продажба на прясно мляко, оборудва и мандра, за да може да преработва останалото. За работния процес е механизирал което е могъл, но се справя със собствени средства и не иска и да чува за европейските програми: 

"Никаква програма, никакъв кредит, никакъв заем не ползвам за момента. Нито имам лизинги на техника, нито имам кредити към банки... Освен програмата "Млад фермер", която изпълнихме и едва издържахме до края, съм се зарекъл да не участвам по никакви програми... По-добре е със собствени сили, защото бюрокрацията е ужасна, убиваща, смазваща... Хората, които са измислили тия бюрократични пречки, явно не си представят, че този човек, който ползва тази програма, първо е работещ фермер, след това е администратор... Справял съм се затова, че жена ми е до мен, движи всички административни дела, иначе това е огромна загуба на време, не виждам как щях да се справя ... 

В работата покрай фермата работят цялото семейство, но липсата на работна ръка е основният проблем&

"Работа има, липсват способни, работещи кадри... Животновъдството е сложен процес... Прост овчар няма. Човек, който няма определени способности и понятие от работата, не може да работи в животновъдството... Човек, който не чувства животните, много трудно може да постигне резултати... За тия години много пъти сме били не на дъното, а и под дъното, и без любов към животните, няма как да се издържи- ако се гледа само материалната част... "

Крум и семейството му обичат животните, затова и толкова години са сред тях. Като ръководител на духовата музика в Сливовик казва, че го боли заради това, че духовата музика не е това, което е била. Боли го и за това, че животновъдството не е сред приоритетите на държавата и заради това смята, че тези като него са като последните мохикани в сектора. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20