Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

11
Снимка: Радио Видин


Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните. В града намират работа, а децата им ходят там на училище. 

Снимка: Радио Видин

"Селото ни е много хубаво, всичко е наред. Особено кмет имаме толкова оправен, толкова добър, че нямаме думи. Нямаме оплаквания от него. Иначе животът продължава, тук е Балкан, хубаво ни е... Смятам, че животът е много по-спокоен, отколкото в големия град, но предимството е, че е близо до града и това също оказва влияние... В момента малко пътят за София, тъй като е в ремонт, оказва влияние на спокойствието, но като цяло природата, въздухът и забележителностите, гледката - всичко е чудесно..."

Трети мандат кмет на Челопек е Тихомир Тошев. В началото на своето управление той трябваше да се справи с проблема с безводието. Сега усилията му са насочени към изграждането на канализация и пречиствателна станция. Най-големият проблем обаче остава електрозахранването и честото спиране на тока. 

Снимка: Радио Видин

"Нещата са по-добре, отколкото бяха преди. Очакваме второто захранване от град Враца, което трябва да реши доста сериозен проблем от подстанция "Мездра". Надяваме се да се извършат текущи ремонти по линии вътре в селото, които да решат текущи проблеми от вятър, окъсяване на проводници и по-генерално да решим нещата с електрозахранването, за да няма тези проблеми, които има. Даже имаме заведени 2-3 дела за изгорели уреди..."

Автомобилният трафик към София, отклонен през Челопек заради изграждането на пътя Мездра- Ботевград засега не създава сериозни проблеми. Притеснение обаче буди високата скорост, затова хората събират подписка с искане да бъдат поставени ограничители на скоростта. 

Снимка: Радио Видин

"Единственият проблем е, че автобусите, които преминават, са с доста висока скорост, бързат. Чак вашите, видинските, минават оттук. Така че се гони едно движение и е малко опасно за хората, просто хората трябва да внимават, защото всичко ни е по главната улица. Децата играят на главната улица и трябва да се спазват някои правила, просто ограниченията на скоростта, ако спазват... Самото преминаване не ни тежи, но ако спазват правилата и ограниченията, ще бъде по-приятно и удобно за хората. Имаме две пешеходни пътеки, които са достатъчни според мен. Имаме желание да имаме повече ограничители на скоростта. Трудна е процедурата, събират хората една подписка, ще я внесем, където трябва, дано да се реши проблемът. Той е най-вече свързан с този трафик, който е моментен. Надявам се, че този ремонт ще приключи до края на годината. Надяваме се, че ще бъде отворен. Нямаме натоварено движение, тъй като Община Мездра асфалтира пътя  Ребърково-Крета, който използваха и преди леките автомобили, но беше насипен път. Тази година те го асфалтираха и много хора минават по него. Така че като трафик не можем да се оплачем, че е нещо тежко и трудно."

Снимка: Радио Видин

С население от около 500 души, Челопек се нарежда сред големите села в Северозападна България. Кметът Тихомир Тошев се радва, че все повече млади хора се заселват. 

"Мога да се похваля, че селото е доста привлекателно. Селото е на 6 км от града, селото е с чист въздух, с много добра обстановка - тиха, спокойна, приятна... Особено лятото много хора живеят тук, почти няма обезлюдена къща. Всичко, което наистина се налага да се продаде, защото децата и наследниците не са тук, се продава. Строят се много нови къщи. За 9 години - 7 новопостроени  къщи с нови хора, тоест не са хора, които произлизат от селото..."

Безработица в Челопек няма. Повечето хора работят в София и Враца. Пътуват с лични автомобили. Обществен транспорт също има. По разписание се движат 8 автобуса. Проблеми имат със сметосъбирането. 

"В момента сметта се събира на две седмици. Целта беше и ще бъде въведено, тече процедура по закупуване на нов камион от БКС, което ни обслужва, да се събира всяка седмица, тоест съдовете дори да ги умножим, това не ни решава проблема. Опитваме се да правим доста акции по почистване на района. Ежегодно 5-6 пъти поръчваме контейнери, в които изхвърляме текстил. Това е инициатива на Общината, която ние доста активно реализираме. Миналата седмица пък правихме акция за автомобилни гуми. Два пъти в годината правим за електронна техника..."

Снимка: Радио Видин

Челопек е първото село на книгата у нас. Провъзгласи го Международната организация на градовете на книгата със седалище Швеция, а заслугата за това е на сдружение "Книгини". Това радва и ласкае хората, а кметът смята, че помага за популяризирането на населеното място. 

През Челопек минава пътят за Околчица. Всеки, запътил се натам, не може да не посети къщата на Баба Илийца в центъра на селото. Подвигът ѝ Иван Вазов описва в разказа "Една българка", а през 2003 година, с доброволен труд и дарения, хората създават къщата-музей. В нея посетителите посреща Диана, прапраправнучка на Баба Илийца, или баба Пена, както всъщност е името ѝ.
 
Снимка: Радио Видин

Друг център на обществения живот в Челопек е Народно читалище "Огнище", създадено през 1930 година от учителя Марин Тошев. Хората събрали книги и направили библиотека. Направили и театрален състав. Сега дейността на читалището е насочена преди всичко към децата, обясни секретарят Пенка Николова

"Има детски танцов състав, игри на открито. 24 деца участват в летните ни инициативи, които организираме. По-големите - 17-18-годишни, остават в танцовия, рисуване, опазване на околната среда. Това са неща, в които децата трябва да се учат. Да, помагат. Да, почистване, почистват, метат. Включват се в инициативи - кино на открито. Това са техните идеи. Не мога само аз да искам нещата, трябва и те каквото искат, аз да съм с тях. Много са добри, много са послушни..."

Снимка: Радио Видин

Челопек се гордее и с народния си хор, създаден преди повече от 20 години. Редом с бабите в него пеят и внучките им. Негов ръководител е Борислав Борисов

"От 2000 година идваме, още от началото, да се повеселим, да си поприказваме и да се отморим от всекидневието. Музиката ни успокоява, затова идваме. Най-много обичам тригласните песни и автентичните от нашия край... Имаме си наши песни, които пяхме 2015 година на Копривщица. Три песни изпяхме, даже награда. Имаше една солистка, която взе самостоятелна. Повечето от нас сме с бастунчета, но не се отказваме от нищо..."
Снимка: Радио Видин

В Челопек отбелязват празника си на 26 октомври - Деня на свети Димитър, на който е посветен и местният православен храм, построен изцяло с доброволен труд и дарения на хората. В момента се провежда дарителска акция за подмяна на дограмата. Идеята е до храмовия празник ремонтът да бъде изпълнен. 

Най-важното за Челопек е хората така, както в миналото, да бъдат обединени във всички обществени инициативи, смята кметът Тихомир Тошев и това е неговата най-голяма мечта. 

"Някак си се губи заедността. С времето, това е навсякъде, ние го знаем. Всичко, което се организира, да бъде с много повече хора, с много повече доброволци, да идва някаква инициатива. Бих подкрепил всякаква инициатива от всеки човек. Има живот в селото, но може би да се възвърне част от обществения живот, който са упражнявали нашите предци. По-заедно да правим всичко." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00