Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Снимка: Радио Видин

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак сте навън в пиковите часове, да търсите сенчестите места, споделя Вероника- млада майка от Видин:

"За да съм честна и откровена, излизаме към 10 часа, много често и след 9:30 часа, когато станем по-рано... Седим до 12 на обяд, защото слънцето след това става много силно, прекалено силно. След местата, на които можем да стоим на сянка, защото слънцето е силно, както вече казах, но нямаме много голям избор във Видин, освен бебешката площадка до Стамбол капия, която е единствената такава според мен. В повечето вечери ходим на разходка до чешмичката до нас или ходим с 2 бутилки вода, с които разхлаждам детето, мия му личицето, мажа го със слънцезащитен крем, когато той ми позволи. Това е общо взето- много вода и сянка..."

Синът на Вероника е на година и половина. Вечер излизат на разходка след 19:00 часа, понякога и по-късно.

"Вечер започнахме да излизаме след 19 часа, но дори и тогава горещината е много голяма, няма въздух, задухът се усеща. По-ранното излизане не мисля, че е удачно, особено за бебетата. Търсим и други места около Видин, предимно плажове- селата около града, на Дунава, басейни на двора или тук на терасата. Просто трябва да има вода, за да можем да охлаждаме детето. Когато им е топло, децата стават по-нервни, потят се, некомфортно им е..."

Според педиатъра д-р Красимир Манасиев, излизането навън след 11 часа преди обяд и преди 19 часа в горещините е крайно непрепоръчително, що се отнася за защитата на малките от ултравиолетовите лъчи. 

"Съветите ни към майките на по-малките деца и особено за бебетата са, да не ги извеждат по това време на денонощието, поради опасността от прегряване и повишена слънчева радиация и ултравиолетово лъчение. Също така да подсещаме децата, дори и бебетата под 1 годинка, да пият повече вода. Кърмата, с която се хранят бебетата, трябва да е повече и по-начесто, тъй като по този начин се хидратират децата. Течностите са важна част от защитата на децата срещу дехидратация."

Доктор Манасиев препоръчва още да се премахнат ненужните уплътнения на детските колички и креватчетата на малчуганите, да се използват памучни завивки и покривала. Децата до една годинка, а най-добре до три, не трябва да се пекат на слънце. Слънцезащитните средства не винаги вършат работа, те трябва да се нанасят много често. Добре е да се внимава при избора на слънцезащита, съветва педиатърът.

"Също е много важно да не се обличат излишно децата. Нека бъдат по-разсъблечени. Може и само по памперс и нещо леко отгоре, но в никакъв случай директно изложени на слънце. Винаги да бъдат с шапка и някакъв сенник на тях, тъй като кожата им е много чувствителна. Едни от най-честите симптоми на топлинното прегряване е замаяността, объркаността, главоболие, крампи, може да се наблюдава силно потене, както и студена на пипане кожа, гадене, учестен пулс и учестено дишане. Понякога може да се измери висока телесна температура- между 38 и 40 градуса и това също е един от симптомите на прегряване..."

Храненето също трябва да е съобразено с високите температури, допълва д-р Манасиев и съветва родителите да наблегнат на плодовете и зеленчуците, както и на соковете и пюретата от тях. А ако в големите жеги апетитът на най-малките намалее, което не е изключено, лекарят препоръчва децата да не биват насилвани да се хранят, защото макар и малки, организмите им добре знаят от какво имат нужда. 




По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25