Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасностите на планината през лятото

Снимка: Радио Видин


Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как да постъпят при евентуална опасност. Спасителят коментира трагичния инцидент отпреди ден, когато баща и неговата дъщеря бяха ударени от мълния в Стара планина: 

"Нелепа случайност. Иначе- планинар с опит, но за момента не е преценил за какво става въпрос. Всеки един сезон има своите особености. Лятото са гръмотевичните бури, светкавици, ухапвания от насекоми и влечуги, топлинен удар, слънчев удар- тези неща трябва да се имат предвид, да се носи повече вода, шапки, да се движим рано сутрин и привечер, за да избегнем силното слънце... Да се следи времето, в планината се променя много бързо..." 

Ако това се случи, първото нещо, което трябва да направим, е да се освободим от всякакви метални предмети:

"Дори и телефона може да привлече светкавицата, трябва да слезем от високата част на планината, да не сме на голото, трябва да намерим място- овраг, да не сме прави, а колкото може по-свити, за да не привличаме гръмотевиците. Не трябва да се стои и под самотни високи дървета- те също привличат светкавицата. Най-вече, когато видим, че се разваля времето, по най-бързия начин да се махнем... "

При ухапване и ужилване, мястото трябва да се обездвижи и да се потърси лекарска помощ. Организираните групи трябва да разполагат с противоалергични препарати и да наблюдават за алергична реакция. Задължителни са и слънцезащитните средства. 

"Шапка задължително. В планината се изгаря много по-бързо, особено зимния сезон, снегът отразява 90% от ултравиолетовите лъчи... Очила задължително се носят, защото може да се получи кокоша слепота..."

Наскоро отрядът от Берковица е участвал в спасителни акция на група туристи, но с напътствия по телефона: 

"Миналата седмица имаше една група- на път за връх Копрен се бяха изгубили, но им помогнахме по телефона да се ориентират. С напътствия по телефона успяха да излязат от трудната ситуация... Иначе това лято е бум на походници за похода Ком-Емине, в планината има доста ентусиасти. Към края на месеца започват и боровинките, отделно по хижите, правят и палаткови лагери. Планината е хубаво място през лятото, но за тези, които са подготвени... Подценяваме ли обстановката, винаги патим",  категоричен е Сергей Рангелов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01