Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Иван Лишков:"Живеем в Рая на земята"

3
Снимка: радио Видин


В "Калейдоскоп" ви представям инж. Иван Лишков- един видинчанин, който се връща всеки път с любов в родния град. Познава Видин в детайли, така както много малко хора го познават. И най-искрено желае неговото въздигане и ренесанс. 

Силният интерес към миналото на нашия град и желанието да го проучва и анализира са провокиранни от любовта му към Видин и положителния пример на баща му- Христо Лишков- известен краевед и общественик. "От баща си научих - да се навлезе в детайла, да не се гледа едностранно на нашата история", признава Иван Лишков. 

Знае много за миналото на Видин, за възникването, за особеностите на града, за историческите личности, за земята на този край. Изследва генезиса на почвата, палеоботаниката. Работи съвместно с РИМ- Враца и подпомага археологическите им  разкопки. Сътрудничи си с водещи научни институции и световноизвестни експерти от различни области-  Института по физико- химия и Института по микробиология на БАН,  двата института на Селскостопанската академия, Генетичната банка в Садово. Неговите изследвания са свързани с растителните форми назад във времето, почвообразуването и състава на почвите. 

Инж. Иван Лишков споделя, че почвите в нашия край са невероятни, обогатени са с много органика: хумус и органичен въглерод. Такива почви има само по долното течение на река Дунав, делтата на река Дунав, около Черното езеро, Сакар, Белград и почвите към Бърно, Чехия. Граничната климатична зона има изключително местоположение и е единствената територия, презапасена с питейна вода. Тя обхваща долното течение на река Дунав, северните склонове на Стара планина и Черното езеро. Според него това е оазисът, райската градина за живота на човека, на животните, микроорганизмите, растенията. Така се прави един интердисциплинарен прочит, който да бъде във всяка посока и се прилага при разкопките на обектите от Северозападна България.

Роден е във Видин, живее в къщата на дядо си, в квартал "Бановци"- един беден квартал по онова време. Учи в Пето основно училище, по-късно продължава образованието си в Математическата гимназия. 

Военен по професия, с гражданска инженерна специалност, с всестранни интереси към историята, археологията, почвознанието. Разговаряме за находките, открити край село Оходен, Врачанско, които променят традиционната история на Европа. През 2016 г. са открити артефакти от обсидиан, произлизащ от находища в Унгария и Армения. Значението на новите открития е, че Балканският полуостров се превръща в център на праисторическа цивилизация, която започва разселване из земите на цяла Европа. Досега артефактите, открити край врачанското село, бяха с произход между 5950 и 5600 г. пр. Хр. Новите находки обаче се датират около 29 хил. г. пр.н.е. 

От малък е закърмен с историята на нашия край и има интерес към по-малко или неизвестни факти от старите времена на Видин. Това не е случайно- баща му е известният Христо Лишков, който изследва историята на Видин и Видинско, събира, съхранява и анализира исторически, културни, спортни, биографични материали за нашия край. 

Инж. Иван Лишков се утвърждава като новатор в биотехнологиите, чрез които лимецът и лечебните билки, използвани в древността, се възраждат за нов живот. Богатите му познания ни дават по-широк и всеобхватен поглед към картината на отминалото време. В момента е управител на Научно изследователската компания "Тракеия".



ДЕТСТВОТО 
"Няма да го забравя, така бяха обединени хората. Всяка махала си имаше място на Дунава, когато вече се затопляше времето, по време на пълнолуние се подготвяха нещата. Възрастни с деца подготвяха огньове, нощни къпания и това беше прекрасно изживяване и една връзка между абсолютно всички поколения. Една голяма радост, една общностност и това се случваше след като минат черешовите води. 
...От баща си научих - да се навлезе в детайла, да не се гледа едностранно на нашата история. И двете теми - на първо място Осман Пазвантооглу. Това е един независим владетел, бил независим цели 14,5 години, не случайно на неговата джамия е този знак, пика или обърнато сърце, и втората тема - за водоснабдяването на Видин..."

ОХОДЕН 
"Правим генезис на почвата, един страхотен чернозем, в момента сме стигнали до 80 хилядолетие, имаме изследвания на едно място в Оходен, което е свързано с лятното слънце, льосов слой, който е след Ледниковия период и се смята, че няма живот. И археологията смята, че няма нищо надолу. Но стана така, че надолу под този слой започнаха да излизат кости от животни, те продължиха надолу и се откриха 160 къса, обработени от човек, кремък. Станаха над 160 къса и Георги Ганецовски направи изследвания в Шотландия и се започна до 34 хилядолетие. Да, но настрани няма от тези кости от животни, няма и обработен кремък, работната хипотеза е, че реката ги е довлякла. Но това е на високата част и се оказа, че генезисът на почвата и структурата й е един и същ. Отпадна тази теория. Но намерените кости на животните бяха на дребни тревопасни и без никакво оръжие. Това навежда на мисълта за опитомяване. Изводът - в този район са запазени т.нар. "дарови ями". Периодът варира - има го и по тракийско време, има го и по-назад във времето. Ние го намираме по време на ледниковия период. Тук имаме дарове за урожай и то на място, където е най-силното слънце, на лятното слънце по пладне. 

Тук е открит чернозем, наситен с много органика, което говори за една територия, която е била междинна зона между вечните ледове и засуха на юг, на север и на запад до централна Европа, до Карпати, вечни ледове. 

Това е единна територия с тотален обмен, в нея няма ограждения, няма оръжия, в същото време има тотален обмен, производяща икономика и прави обмен, най-качествен е разградския кремък, има го и в Майор Узуново, имаме обсидиан от Карпати и Сърбия, имаме планински кристал от Западни Родопи и т.н. 
Смело може да се твърди - това е райската градина, нашата страна с река Дунав..."



МАЙОР УЗУНОВО
"Ценното на Майор Узуново е, че за кратко време, 5 седмици археологически разкопки, ние имаме намерени артефакти. В Оходен акцентът е върху кремъка и кремъчните фигури, докато тук има кариера и са правени много глинени съдове. Отделно - намериха се тези прословути лабрети, които са много повече, отколкото в света намерени. Почвата тук е много благодатна и е запазила артефактите в Майор Узуново. Алкална е почвата и ги е запазила прекрасно. Това е живот на мир и синхрон с природата. Споменът е пренесен върху глинените съдове..."

ТРАКЕИЯ
"В една от тези олтарни структури, които се намират в сакралната част в Оходен, която е около 1 дка, намериха се в такива "Дарови ями" само растителни форми в овъглен вид. Говорим за бобови култури, за житни култури, за билки, за горски плодове. Конкретно - лимец, дива ръж, ечемик, билки, вкл. блян, голямо количество дрян, което навежда на мисълта, че са се случвали ферментационни процеси, бобовите - нахут, леща, грах. И се достигна до идеята за полезностите в растителните форми, да се стигне до двоен резултат - веднъж като превенция, да може и ние да отидем към този начин на полезност на храненето, защото се храним с усвояването на клетъчното ниво и другото е микробиома. Да го подпомагаме с това, което се случва в нашия организъм. На първо място - правилно функциониране на храносмилателна система, тя е първичната, там е микробиомът. И най-важното - не можем да допуснем кратки ферментационни процеси, които да минат в гнилост. Трябва да е обратното - дълги ферментационни процеси и недопускане на гнилостни процеси. Това става чрез храненето. Но не можем да налагаме неща на организма. Ние трябва да направим така, че да го подпомогнем да заработи по този начин. Всичко е въпрос на количество и качество на приеманата храна. Идеята е да постигнем нормалното функциониране на отделни системи и оттук организмът сам ще се настрои."



Повече - в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00