Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

Снимка: личен архив

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България. Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с Българската народна банка, да ускори подготовката за приемане на еврото в страната и да настоява за влизане в еврозоната на 1 юли 2025 г., в случай че България отговори на инфлационния критерий до края на годината. Освен това до две седмици след покриването на този критерий, Министерският съвет е задължен да изиска извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка.

Дебатите по документа в пленарната зала прераснаха в остра размяна на реплики. Депутатът от Продължаваме промяната-Демократична Българи Мартин Димитров защити приемането на еврото като национална валута. Председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов настоя, че страната ни трябва да влезе в еврозоната, когато е готова. Твърдо против приемането на еврото остават от партия "Възраждане". 

"Колкото по-бързо влезем в еврозоната и с евро започне да се плаща и в България, толкова по-добре", смята икономистът Румен Гълъбинов, когото потърсихме за коментар в "Посоките на делника":

"България е член на ЕС от 2007 година, член сме на НАТО от 2004 година, т.е. имаме вече доста натрупани години в общото европейско пространство. Обаче пълноправното членство в Евросъюза, ядрото на евроинтеграцията, е еврозоната. През последните 15 години България се опитва да стигне до членство в еврозоната. От 2020 година влязохме в механизма ERM II, което е предверието на еврозоната, а от 3 до 5 години след това обикновено държавите финализират пълноправното си участие. За нас логично идва времето, в което можем да станем членове, още повече че като макроикономически показатели се представяме добре, техническата и организационна подготовка тече и вече е назрял моментът. Има и геостратегически фактори, има и геоикономика, която засяга България. Нямаме време да отлагаме още този въпрос. Цялата ни евроатлантическа ориентация се доказва и с членство в еврозоната, както и с пълноправното ни членство в Шенген."

Според Гълъбинов политическата криза през последните години в страната е забавила членството на България в еврозоната.

"Очевидно е, че политическата ситуация в България оказва влияние - често избори, смяна на правителства, служебни правителства..., това няма как да не окаже влияние. Това усложнява и забавя постигането на стратегическите ни задачи. В същото време обаче, както се казва, "жребият е хвърлен" с влизането ни в ЕС, т.е. влизането в еврозоната трябва да се случи рано или късно."

Противниците на въвеждането на еврото у нас сочат страни като Румъния, Унгария, Швеция и т.н., които, въпреки че са членки на ЕС, не бързат с влизането си в еврозоната.

"От 27 страни членки на ЕС 20 са в еврозоната, т.е. това е повече от 2/3 от състава на Европейския съюз. Ние правим избор, който е направен от повечето от държавите в ЕС. Да, има и такива, които също са предмет на конвергентния доклад, който изготвя ЕК на всеки две години, дава се оценка и на тези държави освен на България и тяхната готовност за влизане в еврозоната. Тяхно политическо решение е дали да го направят сега или по-късно. В този смисъл трябва да се каже, че ние стоим доста по-добре от други държави вече членки на еврозоната, които имат отклонения от Маастрихтските критерии. Например по показателя "Дълг държавно управление към БВП" ние имаме най-ниското съотношение - 22,6%, т.е. всички останали държави в еврозоната имат по-високо съотношение от нас, като има страни с над 100%, дори с над 150%. Валутният ни курс е фиксиран, което е друг показател. За това ни помага много валутният борд. Той ни помага много и за дълга - ние не можем да трупаме бързо и в големи съотношения към БВП дълг. Лихвите ни са стабилни и продължават дори да са по-ниски от еврозоната. Инфлацията ни пада и вероятно в следващото тримесечие вече ще отговаряме изцяло на Маастрихтския критерий за инфлация. Всичките ни макроикономически показатели към края на тази година ще бъдат в съответствие с Маастрихтските критерии. Ще бъде само въпрос на по-силна политическа воля, добра организация, административни, технически подготвителни действия по график, за да може, като се определи конкретен срок, да можем да го спазим. Бихме могли да поискаме и извънреден конвергентен доклад, това също е залегнало като политическо решение. След получаване на, надявам се, положителен доклад да имаме по-голяма увереност, че ще спазим тази дата", обясни икономистът.

Готови ли сме да приемем еврото?

"И банковият, и небанковият финансов сектор се готвят. Променят си доста неща, свързани със своята организация и начин на работа. Също така се създава възможност за бърза обмяна на левовете в евро. Цените, които ще бъдат за известен период и в лева, и в евро - ще има известен период, в който ще може да се плаща и с двете валути. Цялата организация по налични и безналични разплащания, така че да преминат в евро... Трябва да има и повече разяснителна кампания за запознаване на хората с всички предимства при въвеждането на еврото, така че всеки един или поне повечето хора да са убедени, че е направен правилният избор в случая и че на никого няма да пострадат спестяванията и няма да му се наруши негово лично благоденствие. Тази кампания трябва да продължи и след въвеждането на еврото - непрекъснато да има възможност за въпроси и отговори, казуси, които да бъдат решавани, така че българските граждани да не се притесняват от една такава промяна. Още повече че сме във валутен борд вече толкова дълго време, че до голяма степен сме свикнали с еврото. Левът е фиксиран към еврото по един и същи курс, който не се е променял дълго време. Дори и в момента в България големи сделки, редица разплащания пак стават в евро, т.е. левът до голяма степен е заменен и към настоящия момент от еврото като разплащателно средство."

Румен Гълъбинов напомни, че след въвеждането на еврото ще е необходим засилен контрол, за да се избегне спекула.

"Доста работа се отваря на всички държавни регулатори, на органите, които са свързани с контрол и надзор на финансовата система, търговията, на цялата икономика и взаимоотношенията в нея, така че да няма изкривявания, да няма спекулации, да няма необосновани цени. Някой да се оправдава, че заради въвеждането на еврото поскъпват неща не би следвало, тъй като еврото е фиксирано към лева и цените трябва да останат същите по курса на лева в евро. Няма основание за увеличение на цените. Който го прави, трябва много да се аргументира и да доказва. В противен случай контролните органи ще си влязат в ролята."

Ползите от въвеждането на еврото в България са дългосрочни, каза още в "Посоките на делника" икономистът Румен Гълъбинов:

"Влизането в еврозоната ни предоставя възможности в бъдеще да развиваме по съвсем различен начин икономиката си, да увеличим по по-добър начин доходите си, да подобрим стандарта си на живот. Въобще това е една друга координатна система на работа, на взаимоотношения. Еврото предоставя дългосрочни възможности, които може дори да не се почувстват непосредствено в първата или втората година след влизането ни в еврозоната, но със сигурност това се отразява в годините напред и доказателство са всички останали държави, които са влезли в еврозоната. Подобрява се бизнес климатът, повишава се доверието в държавата, увеличава се обменът на стоки, услуги, движение на хора, капитали, трансфери, търговията, увеличава се транспортът, туризмът, увеличава се като цяло икономическата активност, защото еврото предоставя определени улеснения не само като разплащане или спестяване, но и улеснения, свързани с повече инвестиции в икономиките на държавите в еврозоната, с повече възможности за икономически растеж и с подобряване на стандарта на живот на хората."

Две предложения за изменение на законопроекта за въвеждане на еврото са направени между двете четения на текстовете в Народното събрание. Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов предлага допълнения за фискалните бонове при електронната търговия след приемането на единната европейска валутата. От "Възраждане" предлагат удължаване от един на три месеца на срока за едновременно обращение на лева и еврото. От групата на тази партия искат още безплатната обмяна на левове в евро да продължи една година, а не половин, както е записано в приетия на първо четене законопроект. Предстои окончателното гласуване на законопроекта в пленарна зала.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45