Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблем с приема на ученици във Врачанско училище


Най-старото и престижно професионално училище във Враца, Техникум "Никола Й. Вапцаров" е изправено пред проблем с приема на ученици. Все още има свободни места в паралелки, в които се изучават специалности, за които има недостиг в местни фирми. Професиите, по които се обучават учениците в гимназията, са търсени и в чужбина. Това показват резултатите от стажовете в страни от Европейския съюз, осигурени по образователните програми, по които гимназията работи. 


Техническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" във Враца е с близо вековна традиция в професионалното образование в региона. Поколения специалисти в областта на техниката, автомобилите и напоследък в електрониката са преминали през "механото", както неформално във Врачанско  наричат емблематичното професионално училище. 

На прага на предстоящата учебна година обаче гимназията е изправена пред проблем с приема на ученици след седми клас. Все още не са запълнени две от паралелките, които са с по две специалности. Това са паралелката, в която се изучават "Машини и системи с цифрово-програмно управление" и "Мехатроника" и местата за електротехник в паралелката с "Електрообзавеждане на производството" и имат голямо търсене на пазара на труда от работодателите във Враца и региона, информира Силвия Атанасова, старши учител по Информационни технологии в гимназията:

"Те са доста добре платени. За тях е подсигурена работа за години напред. Някои от тях са защитени професии или такива, в които за следващите 5 години се очаква недостиг на работни места. Също така предлагаме провеждането на производствените практики на 10-ти и 11-ти клас да се проведат в чужбина. Там работните места са доста добре подбрани, децата работят и с нова техника и могат да видят всичко онова, което са учили през годината на практика."

Освен стажове в чужбина по европейски образователни програми, професионалната техническа гимназия осигурява и практика на учениците си във врачански фирми. Последните си впечатления споделя Иван Палушев, учител по професионална подготовка:


"Навсякъде, където има наши ученици са приети много добре, защото има доста голям глад за кадри. Това лято- през юни месец имаше група от 7 човека, които си изкараха стажа в циментовия завод, в село Бели извор и всички, които бяха там, се представиха на едно много високо ниво. Много ги харесаха във фирмата и дори за следващата година искат отново тези хора да бъдат там и дори учениците, които сега ще бъдат 10ти клас, да влязат там в производството. "


Най-голямото разминаване между интереса на учениците и потребностите на пазара на труда у нас и в Европа е в специалността "Мехатроника" и за професията електротехник, обяснява Силвия Атанасова:


"Тя е много търсена професия, за съжаление- не толкова желана от учениците, защото е трудна, но много заводи и фирми в областта имат голяма нужда от такива кадри. Тя е специфична професия, защото за нея се изисква задължително да имаш документ, че си завършил за такъв, за да можеш да я упражняваш.  Почти всички електро-домакински уреди и това, което използват за машиностроене са мехатронни изделия."


Преди години в региона проблемът с приема в професионалните паралелки и потребностите на бизнеса от специалисти се решаваше с активното участие и действия на институции и браншови организации. Това обаче беше преди влизането ни в поредица от избори и почти управленско безвремие.


"Честите избори и смяна на правителства се отразяват на националните програми и реализирането на проектите, които ние печелим, тоест финансирането на проектите и програмите се забавя във времето. Ние сме кандидатствали с определена цена на изделията които сме заявили и сега няма да можем да си ги закупим на тези цени.", допълни Силвия Атанасова.

Повече информация може да чуете от звуковия файл.

 

По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43