Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Снимка: Наско Цанов


Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва Северозападът, където ще се правят инвестиции и ще има нова инфраструктура. Закрити са големи предприятия в региона, а няма нови. Земеделието не изисква толкова голям брой работна сила като преди. Няма как да тръгне собствена инициатива човек да инвестира в нещо. Спиралата продължава да върви надолу. Трябва да има политическа воля, за да се направи нещо в тези региони", така коментира ситуацията главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. Той отбеляза, че в света също има нестабилност на пазара на труда, но оставаме последни по доходи и по икономика. Независимо че имаме едни от най-ниските данъци, няма кой знае колко инвестиции, обърна внимание главният икономист на КТ "Подкрепа". Цените продължават да растат, нищо че инфлацията уж пада. Това означава ниска покупателна способност. Хората живеят в лишения. Две трети от домакинствата са под прага на жизнения минимум. Атанас Кацарчев се надява на нов механизъм за минималната работа заплата, която да се приближи до жизнения минимум от 1500 лв., за да не търпят хората основни лишения. Икономистът посочи, че у нас има 1 млн. души в активна възраст, които отсъстват от системата - не се знае дали работят и какво работят. 

Живеят ли жителите на Северозапада в лишения? Потърсихме за коментар главния икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев

"Това е от години наред, то не е от вчера. Въпреки всичките обещания на политическите партии, които заявяват предизборно, че ще се погрижат за Северозапада и че ще измислят нещо този район да живне, както се вижда вече 30 години имаме обратен ефект, обезлюдяване и обедняване. Нищо не се случва. Ако няма икономика в района, това ще продължи и в един момент ще се окаже, че там няма хора, защото няма препитание. Основните работни места са осигурени от държавата и Общината. По нивото на заплащате Видин също е на едно от челните места по най-ниско заплащане на труда, така че това също допринася хората да търсят препитание извън региона."

Срещат ли единомислие КТ "Подкрепа" с колегите си от КНСБ и какви ще бъдат бъдещите им действия по отношение на доходите на българите и формирането на бюджета за 2025 година- това попитахме още Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа":

"Да, ние имаме общи цели, всъщност това е една обща цел и тя е благоденствието на работещите. Не само като работни заплати, а и като условия на труд и социални придобивки. Това много важно, както и социалната защита на работещите. По отношение на властта, наистина това безвремие блокира част от проблемите, не сме се събирали от месеци по отношение на работните групи, които касаят минималната работна заплата, максималния осигурителен доход, пенсионната реформа, линията на бедност, всичко това виси във въздуха, а това са важни неща."

Рекордно висока безработица отчита Агенцията по заетостта в община Димово, където през юни тя е била 67%. Потърсихме кмета на населеното място Светослав Славчев:

"В общи линии наистина община Димово е с най-много социално слаби, с безработни. В самата община и няколко населени места има доста хора, които не работят, няма работа за тях в момента, а ние като Община нямаме възможност да разкриваме работни места. Разчитаме най-вече на програмите, а програмите са кът вече години наред. Когато се отпускат определени програми за определени хора, като младежи или за продължително безработни, не може да се отпуска една бройка за цялата област и ние да се чудим на кого да дадем - това е подигравка с хората" - уточни Светослав Славчев.

И в други населени места на Северозападна България домакинствата са под прага на жизнения месечен минимум. Сътрудникът ни Наско Цанов попита жителите на община Кула стигат ли им месечните доходи и живеят ли в лишения:

"В Кула няма работещи, но няма лишения... Да, в Кула хората живеят в лишения и то за съжаление много. Лишават се от храна, от лекарства, от всичко икономисват, от най-важните и основни неща, за да могат да свържат двата края. Има и много безработни от младите, има само един каучуков завод, след като почти всичко е затворено... Всеки се справя кой както може - гледаме градинка, от земеделие, от стока, кой работи къде каквото може частно и така... Мисля, че поне едно 700-800 лева трябва да получава човек месечно."

Забравени ли са малките общини през последната година от управляващите, предвид поредицата от избори и липсата на редовно правителство - това попитахме още Светослав Славчев:

"По принцип, когато няма едно дългосрочно управление се получават не само тези аномалии и ние като общини също чувстваме много осезателно, когато има такъв проблем, той рефлектира върху общините. За огромно съжаление това, което се случва в общините е неприемливо за всички - и за нас като администрация, и за хората в общините, а това не трябва да продължава по никакъв начин."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00