Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Снимка: Радио Видин

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира със задължителна застраховка "Отговорност" на туроператора. Но СOVID-19 кризата показа, че този вид защита не е достатъчно надеждна. Ресорното министерство има готовност да внесе в Министерски съвет предложението за създаване на Гаранционен фонд в туризма. За такъв фонд се говори поне от 15 години, припомни пред БНР Ирена Георгиева, заместник-министър на туризма. Според нея фондът ще осигури по-силна и по-сигурна защита на потребителските интереси. Той ще има значение и за туроператорите, защото е инструмент, който да помогне не само в състояние на несъстоятелност, но и когато имат финансови затруднения. След като Законът бъде публикуван в държавен вестник, туроператорите ще имат ангажимента да се пререгистрират и да дадат данни какъв вид дейност извършват. Какво ще представлява Туристическият гаранционен фонд? 

В законопроекта, който е подложен на обществено обсъждане, има категория А и категория Б туроператори. Към момента в Националния туристически регистър са вписани малко под 1500. Не е ясно колко са в едната или другата категория, коментира за БНР заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева

"Поне година активно се работи по темата, а тя е всъщност и с дълга история, защото за Туристически гаранционен фонд се говори поне от 15 години. Това, което всъщност е записано в законопроекта изцяло почива на идейната концепция и ние приехме модел на тристълбова защита на интересите на потребителя, която всъщност идея е водеща в това да предложим проектозакон за Туристически гаранционен фонд. Първият стълб е превантивен, вторият стълб е свързан с възможна застраховка, но тя е вече по съдържание по-различна от сега действащата и третият стълб е самият гаранционен фонд."

Ще бъде ли задължително участието в Туристическия гаранционен фонд и това ще отмени ли по някакъв начин застраховката "Отговорност" на туроператора, която действа в момента? 

"Това е така нареченият "втори стълб". Застраховката в този вид, в който я познаваме, няма да остане. Всъщност, ще има възможност за застраховка за финансов риск, която ще бъде наречена "Гаранция за потребителите на туроператорски услуги при несъстоятелност на туроператора". Тя ще бъде възможност за онези туроператори, които всъщност са от категория А, няма да е задължителна, задължително ще бъде участието във фонда. Туроператорът от тази категория ще има възможността да избира дали да има такава застраховка, по която ще влияе на размера на вноската му във фонда, но тя няма да бъде задължителна по начина, по който е задължителна в момента" - поясни за БНР Ирена Георгиева

Според някои представители на туристическия бранш така предложеният гаранционен фонд ще отвори вратите за сивия сектор и съдържа доста неясноти. 

"При нас възникват притеснения от това, че липсват цели глави, особено глава за контрол, което е абсолютно необходимо. След това се формира и нов субект - туроператор Б, който всъщност ще бъде заблуждение на потребителите, защото една позиция бива разделена на две и съответно с две различни дейности" - така коментира готвените реформи Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

Според Димитрина Горанова, председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, създаването на Туристически гаранционен фонд у нас ще бъде изцяло в полза на туроператорите и потребителите на туристически услуги:

"Разбира се, че е в полза на туроператорите и не само, а и за потребителите. От друга страна пък това крие рискове затова, че нито ние, нито Министерството на туризма можем да предвидим финансова оценка, за цената за участие във фонда, което ще се отрази пряко и върху цената на пакетите. Според Европейската директива за пакетни пътувания единствено туроператорите, които продават своите продукти на крайни клиенти трябва да участват в гаранционния фонд или да имат друг вида застраховка, която евентуално да гарантира сигурността на потребителите."

Потърсихме за коментар и туроператор от Северозапада. Ина Тонина е екскурзовод от Чупрене и собственик на туроператорска компания, предлагаща предимно изходящ туризъм:

"Според мен тези фондове са окей, защото застраховките са високи, но според мен е добре да се гарантира, защото никой не е застрахован от всякакви такива неща, които ни се случиха. Пандемията ни даде много ясен знак какво става и това не е нито за първи, нито за последен път. Много туроператори обявяват фалит, случва се нещо, дори извън нас - ето сега немски туроператор обявява фалит. Трябва да получиш отнякъде обезщетение и този фонд функционира съвсем нормално."

Според предлаганите реформи, размерът на вноските за участие в Туристическия гаранционен фонд ще се определя в зависимост от икономическите показатели на туроператора. Ще има и задължителен публичен регистър, като чрез него потребителят ще се ориентира дали конкретен туроператор участва във фонда и по какъв начин. През целия август ще бъдат изслушани мненията на представители на бранша и на всички други заинтересовани страни. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45