Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организатор на ТИД: Това е най-голямата регата в света

Снимка: Радио ВИДИН

Общо 102-ма участници в международната регата ТИД пристигнаха във Видин от Ново село - първият лагер в България през Джердап 2. Във Видин останаха два дни, като през втория посетиха културно-исторически обекти. От Видин регата продължи към следваща спирка по река Дунав- град Лом. Тази година ТИД се провежда за 67-и път, но две години в пандемията регатата не е провеждана, каза Стилиян Бонев- организатор на българския етап на гребния поход преди да тръгне от Видин. Стилиян Бонев гребе по Дунав от края на Германия, минава през Австрия и приключва до Братислава. След което се връща да организира българската част, защото: 

"Тази година има в много общини нови кметове. Хем да се запознаем, да ги запознаем с нашия спорт, с идеята на ТИД. В Ново село бяхме много добре посрещнати. Кметът като за първа година много добре се справи с организацията. Вече доби представа за мащабите на регатата", каза организаторът.

На всеки от лагерите участниците очакват да има вода, за да се изкъпят и ток, за да си заредят телефоните:

"Да има някъде полянка, сянка. Тука, добре че е запазен така Дунавският парк във Видин. Ние в Русе не може да се похвалим с това, при нас е така плътно бетон. Не ни завиждайте за новия кей... Това са нови приятелства. Това са хора от 12 държави в момента тука, включително и от други континенти. Завързват се нови приятелства, нови връзки, които винаги прерастват в нещо повече. Не са едни и същи участниците всяка година... Интересното е, че хора, които на летище случайно прочели на брошура в Италия, че ще се провежда еди къде си такава регата и се организират и идват... Това е най-голямата регата не само в Европа, а и в света. Това са 2 516 километра, 74 дена", каза още Стилиян Бонев.

По островите на Дунав се спира почти задължително.

"Спираме по островите. Като всяка вечер правим брифинг и обясняваме за следващия ден какво предстои. Обясняваме и кои острови са наши и кои са румънски. Все още не сме в Шенген и не може да се спира на румънска земя. Дано да го разбират и да се чуе някога, че хубаво е да сме в Шенген точно от тая гледна точка", каза още Стилиян Бонев.

Островите по Дунав в българския участък са много, в горния участък е екзотика да срещнеш остров, докато тук хората са наслаждават на плажовете, казва Стилиян Бонев.

516 километра е българският участък. В него участниците ще спират на 14 лагера, регатата пристига в Силистра на 25 август. След Силистра в румънския участък има още 5 лагера. Регатата по река Дунав стартира на 22 юни от Инголщад, Германия. Преминава през Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия, Хърватия, България и Румъния. Българският участък започна на 11 август от Ново село и ще приключи на 25 август в Силистра. ТИД се провежда ежегодно от 1956 година. 

Цялото интервю със Стилиян Бонев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00