Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

Снимка: Радио ВИДИН

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи. 

"Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме често притеснение от хората и в социалните мрежи и в отворените срещи, приемните с нашите граждани, хората се притесняват, че голяма част от горските пожари са причинени умишлено с цел впоследствие тяхната продажба за изграждане на фотоволтаици. Сега ние не сме органът, който може да каже дали са запалени умишлено, ние сме законодателен орган и в отговор на обществените притеснения внесохме един законопроект в Закона за горите. В Закона за горите има един член 73, който касае промяната на предназначението на горските територии и там е описано, че опожарени гори не може да им бъде променяно предназначението за срок от 20 години, с изключение на случаите, в които се променя предназначението им с решение на Министерския съвет и с решение на Общинските съвети, когато става въпрос за нуждите на Общината. И ние там имаме едно притеснение, че тази вратичка е отворена, защото, когато се правят фотоволтаици върху земеделски земи, без значение дали са горски територии, пасища или мери, тогава в инвестиционното намерение е описано, че инвеститорите могат да отчисляват на месечна или годишна база процент от сумата, която е постъпила в дружеството от произведената електроенергия и така по този начин тази вратичка остава затворена и ние точно в този член 73 правим една поправка, за да я затворим. Това е, което предлагаме и смятаме, че ще си проличи и ако има действително такива възникнали пожари умишлено с цел изграждане на фотоволтаици, т.нар. перки върху тях, ако намалеят броят горски пожари идната година значи и естествено, ако бъде прието значи сме си свършили работата в това отношение", каза Даниел Петров- народен представител от „Възраждане“ и заместник-председател на Комисията по земеделие към Народното събрание.

Народният представител смята, че промяната ще даде спокойствие на хората:

"Всеки би искал да види на мястото на изгорялата гора след 2-3-5 или 10 години отново гора, а не слънчеви панели."

Цялото интервю с народния представител Даниел Петров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05