Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са последствията от горските пожари

Снимка: Радио ВИДИН

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди хектара или 100 хиляди декара.

"Знаем за големите пожари в Славянка, където засегнаха най-ценните ни гори. Този район е изключително богат на редки ендемични видове. Ендемични, които ги има на сравнително малка площ само в страната или на Балканския полуостров... Преди 10-15 и повече години климатът в България беше различен, пожарната опасност беше значително по-ниска, отколкото е в момента. Метеорологичните станции отчитат средни показатели на климата като температура и влажност особено в Южна България много сходни с тези на Средиземноморието. Т.е. климатът в България става средиземноморски и съответно рисковете от пожари стават като в Средиземноморието. Знаем всички, че миналата година в Гърция, която е рекордьор миналата година по пожари в това число и най-големия пожар, който е регистриран в Европейския съюз близо 100 хиляди хектара или близо 1 милион декара в района Еврос по границата с България, огънят почти е стигнал до границата, този пожар отне живота на 20 души и причини много разрушения, изгорели къщи, села, селскостопански постройки , домашни и диви животни т.н.", каза Костадин Вълчев- старши експерт програма "Гори" на WWF- България. 

Средиземноморският климат е характерен със сухо и горещо лято. Цялата растителност има по- голям риск да се запали, огънят да се разпространява с по- висока скорост и да обхване по-големи площи, обясни експертът. 

Според статистика на опасностите над 90% от горските пожари в България са причинени от хората волно или неволно. Много често необезопасени селскостопански машини също могат да причинят горски пожари, както и изхвърлени незагасени фасове покрай пътищата.

С промяната на климата горите ще стават все по-важни, защото те ни осигуряват водата, задържат оттока и близо 90% от питейните води в България идват от гористи местности.

"В момента, доколкото ми е известно, поне 300 населени места в България са на режим за водата. Очакваме в бъдеще водата, идваща от горите, да стане даже по-скъпа от дървесината точно по тия причини, ако се сбъднат дългосрочните прогнози за промяна в климата. Така че горите са ни много важни не само, защото обичаме да се разхождаме в тях и за биоразнообразието, а и за неща, без които абсолютно не можем като питейната вода. Другата причина е повече енергия в атмосферата и в момента като и миналата година пак имаме доста високи почти рекордни температури на морската вода в Средиземно море, което може да създаде циклони и оттам обилни валежи, причиняващи щети. Както миналата година в община Царево", допълни Костадин Вълчев.

Една гора, за да стане и да изпълнява всичките си функции са ѝ необходими десетки, а понякога и стотици години, а изгаря за минути. 

Как може да се намали рискът от пожари в горите и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00