Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейска програма помага на работещите родители в грижата за децата

Снимка: Радио ВИДИН

Проект „Родители в заетост“ се финансира от Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 и цели да осигури по-добър баланс между професионалния и личния живот на самотни, многодетни родители и на тези с малки деца  чрез предоставяне на възможности за полагане на грижи за отглеждане на деца и чрез услуги за улесняване достъпа до заетост, обясни управителят на Областен информационен център (ОИЦ) - Видин Мариела Савкова.

"Родителите и безработните лица могат да подават заявления за включване в проекта по електронен път. Основните дейности, които се финансират по проекта, са полагане на грижи за деца от 0 до 4-годишна възраст, включително и такива, които не посещават детски ясли и заведения и предучилищни групи, на заети или на безработни родители, като грижата е допустима до 8 часа на ден. В този случай са допустими разходи за трудови възнаграждения по дейности, които се отнасят до предоставянето на услуги за отглеждането на деца в тази възрастова група, като се финансира разход за размера на минималната работна заплата, която е установена за страната, част от която са разноските за осигурителните вноски, както и тези начислени за работодателя, съгласно Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване и всички останали доплащания по приложимото национално законодателство за лицето, което полага грижи за едно лице до 8 часа на ден. Допълнително възнаграждение се предвижда в размер на 1/2 от минималната работна заплата, установена за страната в случай, че се полагат грижи за второ или повече лица от семейството. Тук се дава добра финансова възможност за покриване на разходи за минимална работна заплата за 8 часа плюс 4 часа допълнителни. 
Втората целева група е за услуги, които се отнасят за деца от 0 до 12-годишна възраст, включително такива, които посещават детски ясли, заведения, училища и деца на многодетни майки и самотни родители. В тази  категория, в тази целева група грижата е допустима за финансиране при предоставяне до 4 часа на ден. Допустимите разходи са отново за трудови възнаграждения по дейността в размер на 1/2 от минималната работна заплата, която е установена за страната."
 
 Допълнително възнаграждение в размер на ¼ от минималната работна заплата, установена за страната се предвижда, ако се полагат грижи за второ или повече деца от семейството. Срокът, за който родителите могат да получат грижа за децата си, е с максимална продължителност 18 месеца или до навършване на съответната възраст.  Лица, допустими за детегледачи по проекта, са безработни, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Бюджет на проекта е 42 000 000.00 лв., а продължителността до 2026 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50