Северозападът има какво да покаже, а комбинацията от добре изградена мрежа от къщи за гости, местни ферми и и винарски изби привлича туристите, казва Елеонора Йосифова, председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм. Преоткриват го и велосипедисти, а отделно от това, има богат календар от събития, които представят фолклора и културата на този край. Според нея обаче селският туризъм, който е целогодишен, се неглижира от държавата.
„Изобщо този тип туризъм извън големите курорти, всякакъв – приключенски, еко, селски туризъм, са почти незабележими на държавно ниво. И в рекламата тук-там се споменава, но определено ресурсите не са същите, каквито се влагат в масовия туризъм по морето и ски курортите."
В Северозапада за чужденците са атрактивни Белоградчишките скали, чипровските килими и характерните места, които биха могли да посетят, но все още тези, които търсят различен туризъм, се насочват към популярните Рила, Пирин и Родопите. За българските туристи това вече не е така, казва Елеонора Йосифова.
„В България на 100% малко се поизмориха хората да ходят на тези популярни дестинации и почват да се обръщат към по-непопулярните и точно заради тази палитра, която Северозападът предлага – и с кулинария, и с винарни, и със селски туризъм, и с приключенски – балоните, които стават все по-популярни в района на Белоградчик и велотуризма, започват все повече хора да се оглеждат в тази посока и аз, говорейки със собственици на къщи за гости в района, чувам, че все по-добре се запълват местата при тях.“
Развитието на туризма в по-малките населени места е бъдещето на Северозапада, обяснява Илиана Лилова, собственик на къщи за гости в Чипровци. Можем да се похвалим с природата, чистия въздух и спокойствието. Отделно стопаните могат да изберат и дали да предложат и характерни ястия от местната кухня. Съобразяват се с предпочитанията на гостите, които са различни.
„Има хора, които идват просто да отпразнуват дадено събитие и искат просто да ползват къщата, басейна, идват на релакс. Но пък има и много такива, които са исторически туристи или планинари – хора, които искат да видят Балкана, да се разходят по екопътеките, други пък искат да посетят Белоградчишките скали, да обогатят знанията си. Също в Чипровци се организира Фестивал на балканската музика. Идват чужденци от Белгия, Франция, Италия...“
Според Илиана Лилова, за развитието на туризма в малките населени места в Северозапада се разчита на инициативи на самото население, а не местна или държавна политика.
„Нямаме никаква подкрепа държавна. Преди години имаше програми за къщи за гости из цяла България, като в един момент затвориха мярката за нашия край. Всичко се съсредоточи надолу към морето, което е разочароващо... Просто никаква подкрепа няма нашият бизнес излизат някакви програми - да покажеш някакъв уъркшоп да направиш в самата къща, но ти това вече трябва да си го постигнал, за да можещ да го надграждаш. А как се постига такова нещо без помощ? Аз го постигнах, но с много труд. Трябва да имаш много голямо желание, търпение, да чувстваш, че това е твоето.“
Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..
През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година. "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..
В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..
В първия ден на януари наред с веселото посрещане на новата година имаме и други поводи да празнуваме. В църковния календар днес е денят на един от значимите християнски празници - Обрезание Господне и така също денят на един от ярките Отци на Църквата и вселенски учители - св. Василий Велики . Името и производните му носят 116 хиляди..
В градския транспорт във Враца преди два месеца беше въведена електронна система за таксуване на пътниците. Оказа се, че има недоволни от този начин на заплащане на превоза. В отговор на оплакванията на врачани от общинската управа припомниха, че новата система е в тестови период и все още се усъвършенства. Системата е от отворен тип и..
В края на 2024 година правим равносметка на събитията и на това, което се случи във Видин, страната и в личен план на видинчани. Попитахме жители на областния град каква 2024 година изпращат. "За нас като хора, мисля, че е добра. Щом има мир е добре. За държавата не бих казал, че е нещо необичайно с изключение на политическата ситуация.....
Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я..