Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ловно-рибарското сдружение в Белоградчик разсели фазани и подготвя зарибяване

Снимка: ЛРС Сокол- Белоградчик

Общо 1087 фазана са разселени на ловните територии на дружинките на ловно-рибарско сдружение "Сокол"-Белоградчик. Фазаните са 90-дневни. Голяма част от тях оцеляват и създават популацията на територията на дружинките.

От втората седмица на август започна ловът на прелетен дивеч. Може да се ловува пъдпъдък, гургулица, гривяк. Заради сушата е намаляла популацията на пъдпъдък.

"Забелязваме доста малко птици. Много дълго време нямаше валежи, няма влага и това доста повлия нали на този вид дивеч", каза инж. Теодора Станимирова- председател на ловно-рибарско сдружение "Сокол"-Белоградчик. 

Този вид лов е до края на ноември, но обикновено на прелетен дивеч активно се ловува август и септември.

"Ловците са около 750 членове, като в тях вече включвам и новите 5 дружинки, които се прехвърлиха към нас. Общо взето много се радвам, че сдружението се развива в положителна насока", каза още Теодора Станимирова.

Кампания за зарибяване на Рабишкото езеро организира ловно-рибарско сдружение "Сокол"-Белоградчик. Който иска да дари, може да го направи чрез банкова сметка или да се свърже с председателя на сдружението Теодора Станимирова. 

"Сдружението ще участва с тези средства, които имаме от изкарването на рибарски билети, но ми се иска така да е по-мащабна, с повече средства, защото тогава има по- голяма ефективност от зарибяването. Искам да подканя който иска да дари може да го направи през банкова сметка или да се свърже с мен тук в сдружението", каза още председателят на ловно-рибарското дружество "Сокол".

Цялата кампания ще протече прозрачно. Парите ще се събират до 30 септември, тъй като след това времето не е подходящо за зарибяване. Колективно ще се вземе решение с каква риба да се зариби водоема.

В събота, 31 август, от 18.00 часа в Белоградчик ще се проведе "Вечер на ловеца", допълни Теодора Станимирова:

"За втора година го правим, на края на парка в ловния ни дом. Доста така хората се забавляват. Предлагаме им обстановка, в която да се съберат ловните другари, да говорят, да се забавляват и да разказват сладки ловни приказки. Правим го главно за нашите дружини, за нашите ловци, но тази година имаме поканени и официални гости".

Цялото интервю с инж. Теодора Станимирова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00