Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев

Снимка: Радио Видин


Излезе от печат първото издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев. Един от най-успешните видински кметове е автор на няколко книги и стотици статии, но "Видинската книга" е смятана за най-важното му произведение. Самият Бърни Бончев отбелязва, че написването ѝ му е възложено през 1938 година от членовете на Дома на изкуствата и печата. Книгата трябва да събере всичко, което Видин е дал на българската книжнина и общественост. 

В продължение на 6 месеца краеведът Рачо Миланов набира и подготвя за печат оставените от д-р Бърни Бончев над 1000 машинописни страници. Помага му създателят и дългогодишен издател на вестник "Видин" Николай Асенов, който притежавал едно от общо трите машинописни копия на книгата. Видинският музей също подкрепя инициативата. Това е много ценно издание за всеки видинчанин, коментира директорът Христина Кирилова. 

"Тя е една изключително ценна книга, направо енциклопедия за всеки, който се интересува... За хората е много важно да имат достъп до тази ценна книга. Може да има неточности и пропуски, но тя е една страхотна основа. Тя е събрала една голяма част от всичко, характерно за Видин и региона, и всеки един човек може да погледне, да има своята отправна точка и съответно да се задълбочи в това, което го интересува. Затова това тяхно дело е изключително благородно. Музеят има много малка роля. Просто успяхме да помогнем тази книга да излезе в тираж поне 50 броя, 50 комплекта, защото вървят на комплекти, да бъде достъпна за всеки, който иска да я има в своята библиотека. За мен това е целта - книгата трябва да стигне до човека, знанието трябва да се предостави. За това е огромна ролята и на Николай Асенов, и на Рачо Миланов. Това е изключително много труд, който са свършили, за да бъде достъпна до всеки един от нас."

Д-р Бърни Бончев работи по "Видинската книга" в продължение на няколко години, като неуморно събира матирали за нея. Към написването ѝ пристъпва след последната обществена служба, която заема, поясни Христина Кирилова. 

"Много можем да говорим като цяло за самата личност на д-р Бърни Бончев - изключителен лекар, зъболекар, общественик, радетел за популяризиране на всичко, което е тук, във Видин. За подобряване на живота на хората, като кмет за 4 години прави толкова много за благоустрояване, за хигиенизиране, шеф на службата за малария, въобще един изключителен човек. Мисля, че след септември 1946-а започва да пише реално "Видинската книга". Толкова много неща оставя след себе си Бърни Бонев, че е един много заслужил човек и е хубаво, че е удостоен със званието "Почетен гражданин на Видин", защото това е една изключителна личност, милееща за всичко, което се случва във Видинския регион..." 

Във "Видинската книга" е събрана богата информация за видни личности, допринесли за Видин и неговото развитие, поясни Христина Кирилова. По думите ѝ книгата ще предизвика голям интерес сред видинчани.

Четирите тома на "Видинската книга" съдържат оригиналния текст така, както е написан от д-р Бърни Бончев. В скоро време предстои да излязат от печат два тома с името "Из видинската книга на д-р Бърни Бончев". В тях ще бъдат събрани най-важните части на оригиналния текст. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01