Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусолог: Западнонилската треска не може да се разпространява от хората

Снимка: БТА

Западнонилската треска, която тези дни ни напомни за себе си, не е ново заболяване за Европа. Случаи се регистрират ежегодно, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Тя цитира данни на Европейския център за контрол на заболяванията, според които през миналата година тези случаи са 728, като почти 70 са смъртните. В България през 2023 година заболяването не е установено при хора, но страната ни, както и други европейски държави, е подала информация за случаи на инфекция сред животни и птици. 

"Това е вирус, който е разпространен на всички континенти, но в Европа първото голямо огнище е регистрирано 1996 година в Румъния, а пък 1999 година има голямо огнище в Русия. И двете огнища са с няколкостотин души. Общо взето, вирусът навлиза в Европа първоначално в Южна Европа и в централната част на континента. Най-голямото огнище на Стария континент е през 2018 година с над 1800 случая и през следващите години той се разпространява и на север, към Холандия и Германия. Но като цяло всяка година има случаи, има огнища в Европа, така че това не е нещо ново."
 
Проф. Александрова обясни, че вирусът се предава единствено от комарите. Хората не могат да разпространяват болестта. 

"По принцип вирусът се поддържа в природата при един цикъл между комарите и птиците и в този цикъл участват над 60 вида комари, над 300 вида птици. В него могат да попаднат и различни бозайници, в това число коне, а също и човекът. Но трябва да знаем, че нито конете, нито човекът могат да разпространят болестта. Тоест, комарът се инфектира от птица и след като вирусът в него се развие, което ще се случи в рамките на два дни до 2 седмици, женските комари биха могли като пият кръв да инфектират хора. Но комарите не могат да се заразят нито от инфектирани коне, нито от инфектирани хора. Причината е, че за да може комарът да се зарази, нивото на вируса в кръвта на гостоприемника трябва да е над определен праг."

Проф. Радостина Александрова

75-80% от хората ще прекарат заболяването безсимптомно, каза вирусологът и поясни, че в някои случаи са възможни усложнения.

"Останалите ще имат грипоподобни симптоми, увеличени лимфни възли, разбира се. Има една малка част от хора, които получават едно по-сериозно заболяване. Това е невроинвазивната болест, при която се стига до енцефалит и това е едно животозастрашаващо състояние. Смята се, че един на 150 души е в риск да развие такова по-сериозно заболяване. И съответно хората, които са в по-висок риск, това са хора в по-напреднала възраст, всякакви имуносупресии, всякакви съпътстващи заболявания - високо кръвно налягане, сърдечносъдови, бъбречни заболявания, диабет. Смята се, че има генетични фактори, които могат да предразполагат към по-тежко протичане... Така че, това е едно сериозно заболяване, което с промените в климата, както и с човешката дейност определено става все по-сериозен фактор, застрашаващ здравето на хората, в това число и в Европа".
 
Според прогнози на специалисти случаите на заболяването ще продължат да се увеличават през следващите десетилетия.

"През периода 2040-2060 година рискът от инфекция с този вирус  и от развитие на болестта ще нарасне до 5 пъти в Европа в сравнение с това, което е било между 2000 и 2020 година. Така че борбата с комарите е един от водещите фактори. Ние и друг път сме споменавали, че това е най-смъртоносното животно на планетата, просто защото, предавайки различни заболявания, може да доведе до доста сериозна смъртност. Ако щете тук е и маларията, и дзенга, и жълтата треса, и много други. Така че, това е една цел, която стои пред биомедицината, използват се всякакви фактори, защото комарите и другите преносители се адаптират малко или много към репелентите..." 

Обикновено западнонилската треска е през периода юли-септември. Независимо от това борбата с комарите у нас трябва да е непрекъсната грижа на местната власт, а не само когато има конкретен повод и случай, както е в момента. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13