Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да помогнем на детето при прехода от детска градина към първи клас

Снимка: Радио ВИДИН



С наближаването на първия учебен ден неминуемо вълнението е обзело и учениците, и родителите, както и учителите. Със сигурност най-развълнувани са бъдещите първокласници, на които им предстои съвсем скоро за пръв път да прекрачат училищния праг. Началото на училище е един особен етап от развитието на децата, защото те започват да придобиват една самостоятелност, която е липсвала в детската градина. Изникват много въпроси около този адаптивен период, като например какво да очакват родителите от поведението на децата си. Темата коментира психологът Лидия Николова:

"Всякакво поведение, според зависи какви са му ресурсите, защото това е един много детски етап от живота на едно дете и отивайки към училището вече, там има нови предизвикателства, нови отговорности... Хубавото е, че така е създадена програмата, че в началото много се работи върху дисциплината, върху това да се следват правилата в класа и самият материал в началото не върви толкова интензивно..."

А как родителят да разбере, ако детето изпитва някакви трудности, какви са индикациите, в случай, че детето е по-затворено и трудно споделя своите притеснения?

"При по-затворените деца е трудно там, където не могат да назовават потребностите си и не са се научили да ги разпознават, и нещо ги потиска, кара ги да се чувстват зле. То може да бъде от различно естество... Емоционалната интелигентност и възпитанието на такава интелигентност у детето първо започва с отразяване от родителя, тоест родителят говори за възможните варианти, в които детето не се чувства добре..."

Преди тръгването на училище е много важно да подготвим детето за този момент и да се работи с него и у дома. Ето кои са основните неща, на които е важно да наблегнем, за да помогнем в процеса на адаптация, както и какво е било най-трудно за Лидия Николова като родител на първокласник:

"Много важно е да се обърне внимание, преди тръгването на училище, на връзката с детето и това, освен детето да има способности, да има някаква самостоятелност и автономия... Може би дисциплината. Тази част, в която трябваше моят син да свикне с това, че има по-различен ред и правила, които са за по-дълго време от десет минути. Трябва да се пази тишина, трябва да не говорим на висок тон, защото там е изключително шумно. Да се съобразявам с това, че не мога в часа да ставам от мястото си и да правя каквото си пожелая..."

Опит от своята практика посочи и началният учител Вили Миладинова, защото предизвикателствата за преподавателите, които поемат първокласници, също са много големи. Най-вече,може би, да се справят с дисциплината, докато децата осъзнаят, че в училище правилата са по-сериозни, отколкото в детската градина и трябва стриктно да се спазват:

"Предизвикателствата като начален учител и особено в периода, когато децата постъпват в първи клас, са много. Трудно се овладяват малките ученици, защото е необходимо да се работи много върху тяхното внимание, върху тяхната съсредоточеност, върху търпението, с което изчакват да завършат часовете..."

Какви са  вълненията на един бъдещ първокласник и как се подготвя за училище ни разказа малката Ивет:

"Ами, купили сме тетрадки... Искам да науча как се пресмята и как се чете... Ще имам много работа, защото ходя на английски, ходя и на модерен балет и през цялата седмица ще бъда заета..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55