Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С нови туристически дейности представят влашката култура във Видинско

5
По мотиви от местна носия е създадено знаме на село Делейна.
Снимка: Фабрика за идеи


Нови туристически дейности, разкриващи същността на влашките традиции във Видинско, ще бъдат разработени от участниците в тазгодишното издание на инициативата "Резиденция баба" на сдружение "Фабрика за идеи". В началото на септември селата Делейна, Ясен и Кошава посрещнаха 18 млади изследователи. Макар и само за 10 дни резидентите успяха да се запознаят с влашките обичаи, да съберат кулинарни рецепти, легенди, детски игри и фолклор. С това работата им не е приключила, а продължава, обясни основателят на "Фабрика за идеи" Янина Танева. 

"Бихме искали да преведем магията на влашката култура - всичко онова, което, ако един човек не знае и просто попадне в този край, искаме да преведем, да сме един от мостовете, които могат да преведат всичко, което е ценно и до което ние успяхме да се докоснем, да го преведем на езика на посетители, на градски хора, които биха дошли, биха се запознали. Защото е много интересно, но влашкият край всъщност е доста слабо изследван в нашата етнология... 

В резултат от проучванията в село Делейна и по мотиви от местна носия е създадено знаме на населеното място. Проектът е връчен на певческия и танцов състав, за да бъде извезано знамето и да съпътства самодейците при изявите им. 

Интерес сред изследователите предизвикали и елементи от старите къщи на Делейна, разказа Янина Танева. 

"Другото, което успяхме да свършим досега - т.н. жугравели, /б.р. специфични рисунки по стените на къщите, които се нанасят по шаблон с бояджийски валяк/
, които могат да се видят в много от селата на Видинския край, общините Брегово, Ново село. Жуграфисването на къщите и за съжаление много от младите собственици на къщи решават да заличат, а всъщност то според нас е една отличителна черта на този край, изключително интересна, изключително специфична за този край, с изключителна техника, която продължаваме да разследваме. Разбрахме например, че боза се слага вместо лак. Сега се опитваме да направим работилници на жугравелите и на финалното събитие направихме нещо като прототип на пъзели за деца от жугравели, за да може на младите наследници на този край да им е интересно и да разберат стойността на едно такова наследство..."

Снимка: Фабрика за идеи

Детските игри от миналото са друг акцент в работата на резидентите. Целта им била да ги издират и възстановят.

"За нас най-голямата тема е за ролята на играта в съвременния живот. Доста сериозни и схлупени сме станали градските хора по начин, който отнема от качеството ни живот."

Влашкият хумор също не останал незабелязан от младите изследователи. Макар че местните ги убеждавали, че трудно може да се преведе и да бъде разбран от хора, които не говорят влашки, остроумните им шеги предизвикали любопитството на резидентите.

Снимка: Фабрика за идеи

Колекция от стари снимки и видеофилми от новобрански вечери от 90-те допълват резултатите от издирвателската им работа. Находките ще бъдат включени в дигитален архив на село Делейна.

Ясен и Кошава впечатлили резидентите със своя песенен и танцов фолклор. 

"Там ще разкажем повече, когато малко повече напреднем с работата, за да не звучим голословно. Със сигурност наличието на хора, които са част от списъка на ЮНЕСКО с живите човешки съкровища- в Кошава има такъв човек, който плете рибарски мрежи, трябва да бъде показано, направено достъпно за хората, които са извън тази общност. Безкрайно много съкровища сме открили, мога безкрайно много да говоря, но тепърва ни предстои да приоритизираме работата си по конкретни продукти, преживявания, които биха могли да привлекат в Северозапада различни профили хора, които досега не са го виждали като дестинация за туризъм."

До месец и половина резидентите ще оформят своите идеи и ще излязат с конкретни предложения за различни преживявания, които да привлекат нови приятели на власите от видинските села и на тяхната култура. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00