Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Васил Желев и Филип Донков
Снимка: Личен архив
Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков и Васил Желев. Те станаха известни в последните седмици със своите видеа в социалните мрежи, на които свирят на китара популярни български песни. Филип е от София, а Васил е от Варна. Признават, че общите им проекти се реализират много трудно заради разстоянието, която ги разделя, но въпреки всичко желанието им надделява над всяка пречка. Всичко започва на шега, разказва Васил. 


"Случи се много спонтанно, изведнъж, дори беше малко шокиращо... Трудно е да се възприеме нещо такова, ние гледаме коментарите и цялата подкрепа, която получаваме от хората. Много сме благодарни."


Първоначалната им идея не е добиване на популярност, обясни Филип.


"Ние просто обичаме българската музика, българи сме преди всичко и обичаме да пеем. Но все по-малко млади хора слушат българска музика, точно затова се учудихме как така рязко нашумя видеото ни, в което пеем страхотната песен на "Тангра" - "Богатство"... Това, което бих апелирал младите, е да не си губят времето, слушайки безсмислена и евтина музика при положение, че могат да се разгърнат и да послушат прекрасна музика на български език, с една прекрасна умисъл, защото българските текстове са уникални и човек, слушайки такава музика, може да се пренесе в един съвсем различен свят. Чалгата, например, е една комерсиална музика, в която човек не може да надникне. В нея няма чистота и интересни текстове. За мен всеки млад човек трябва да чуе поне една българска песен и да я знае."


Младите хора като Филип и Васил често споделят своите музикални предпочитания и вдъхновения чрез социалните мрежи като TikTok, Instagram и YouTube. Този обмен на музика не само укрепва социалните връзки, но и създава културни общности, в които младите се чувстват приети и разбрани, разказват още младежите.


Такива общности са създадени и във Видин, но каква музика предпочитат местните тийнейджъри, това попитахме в анкета:


"Ние сме българи, българската музика се е разчула из Космоса от Валя Балканска... Като цяло слушам народна музика, защото ми е в кръвта. Ние сме от Северозапада и няма как това да не засегне нашите чувства и да не ни подейства по някакъв начин. Просто нещо в нас играе... Слушам английска като цяло, българска - много рядко... Слушам повече поп-фолк, най-любима ми е Емануела... Различни български изпълнители слушам, Криско, например... Българската музика би трябвало да се развива повече и да има повече слушатели, защото е много хубава... Понякога слушам по радиото, най-много ми харесва "Бяла роза"... Аз слушам американски хип-хоп и такива, българска - не..."


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00