Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

19
Снимка: Радио Видин

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула. 

Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в селото се установяват преселници от Тетевенско.

Днес основният проблем в Полетковци е застаряването на населението и произтичащите от това последици- обезлюдяване, липса на работа, липса на интерес към това място и съдбата на жителите му. А днес те са само 22-ма, предимно възрастни и самотноживеещи, с ниски доходи и пенсии.

В същото време това е и селото, в което на глава от населението се падат може би най-много улични лампи. При 22-ма  жители, лампите са повече от 15, твърди кметският наместник Илиян Иванов: 

"Хората тук са предимно възрастни, много от тях нямат и близки в наблизо. Обгрижвам ги всичките. Превоз до селото няма- редовен- само в петък и неделя има автобус. Ако се наложи, аз съм превоза им. Карам ги по доктори, купувам им лекарства, снабдявам ги с харна. Бърза помощ ползват само при спешен случай, иначе аз си ги карам до Кула или Видин.

Справяме се. По принцип няма нищо лесно тук, но не се оплаквам. Познавам всички хора и знам на кого кога и какво му е нужно. Това е едно от задълженията на кметския наместник по тези малки населени места... 

Тук няма никакъв шанс за отваряне на работни места. Възможност има само по програмите от Общината. На язовира също няма работа- той е на Напоителни системи и понеже не може да се строи около него, няма и възможност за оживяване на този район и селото. Най-много някоя каравана или друг подвижен обект може да има там. Преди в селото имаха полза от него. Всичко в землището на Полетковци се поливаше от язовира. Сега всичко е разбито и откраднато, само станцията долу стои, каналите обаче са унищожени...

Имам обещание тази година в Полетковци да се изгради видеонаблюдение. Обещание да се правят улици обаче нямам. Иначе сме спокойно село и почти нямаме нужда от полиция...

В района има доста диви животни-чакали, лисици, фазани. Имаше и един елен, който обикаляше около селото, но вече две години го няма. Сигурно е имал неприятна среща с някой ловец. Ние наша ловна дружинка вече нямаме, хората остаряха и не им се занимава. Що се отнася до змии- има. Има и отровни, но те рядко излизат. Предимно са водни змии и смокове. Но повечето хора гледат котки и това ги спасява...

Ако имах възможност, бих върнал младите хора тук. Само с тях животът тук би имал смисъл и цел"

Най-атрактивният обект в Полетковци е новоизграденият параклис "Свето Възнесение Господне". От две години вече, след освещаването на параклиса, жителите на селото имат вече свой православен храм, където могат да се помолят и да потърсят Божията утеха и подкрепа. 

Инициативата и основна част от средствата за съграждането на параклиса са на д-р Румен Филипов, чието хоби е дърворезбата. Той е неврохирург в софийска болница, но корените му са кулското село. Идеята среща подкрепата и на местните жители, които също участват с дарения. Основният камък за изграждането на храма е поставен от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, който през 2016 година извърши водоосвещение за здравето на жителите на Полетковци.

Дарение от художничка от София е и иконостасът, който е изработен от дърво и камък. В изграждането се включват няколко души от селото, включително и кметският наместник Илиян Иванов. До параклиса вече има и изграден навес, който също е от дърво и камък. 


Целите интервюта и рецепта на 100-годишната Катя Калчева за дълъг живот- в звуковия файл


Снимки: Генади Цоков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50