Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Има ли интерес към подобни инвестиции в Северозапада?

Снимка: Радио ВИДИН

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за малки и микро-системи, като балконските фотоволтаици, например, при които се премахват пречките пред продажбата на излишната енергия, включително даряването на излишната енергия. Освен това е разгледано производството на енергия от слънцето и значението за малките, най-често битови потребители. По думите на Мария Манолова от "Климатека", в България вече са инсталирани и първите балконски фотоволтаици (Plug-in PV), с подкрепата на местните власти в общините Дупница и Ботевград, които могат да покрият до 30% от годишното потребление на енергия от домакинството. Ще могат ли фотоволтаичните системи да задоволят нуждите на българските домакинства - разговаряхме с Мария Манолова, автор в "Климатека" и част от екипа на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект:

"В конкретната статия говорим за т. нар. "балконски фотоволтаици". Те са опростени системи, които включват два фотоволтаични панела с инсталирана мощност до 800 вата, които имат малък инвертор и щепсел. Тази система може директно да се включи във вашия електрически контакт, да се постави на балкона и да започне да произвежда енергия за вашия дом. Тези системи не са много познати у нас, но в Германия например и в Австрия са доста сериозно разпространени. На база на тамошните проекти е изчислено, че би могло да се покрие до 30% нуждата от електроенергия чрез тези системи в едно домакинство. Могат да се захранят консуматори като лаптоп, телевизор, такива, които изискват по-малко количество енергия, не такива, които имат висока нужда от енергия като пералня или готварска печка. Тук е добре, ако решите да направите тест с подобна система, е добре да оптимизирате и потреблението си ... Напълно е възможно едно домакинство да стане независимо по отношение на консумираната електроенергия, инвестирайки в една фотоволтаична система, но има няколко условия, които трябва да бъдат посрещнати преди да се постави такава инсталация."

Скъпо ли струва подобно удоволствие и така ли ще изглежда бъдещето предвид все по-голямото използване на слънчевата енергия?

"Бъдещето изглежда много по-различно и както много хора дават пример с мобилните оператори, че можеш да сменяш доставчика си, сега доста по-лесно отколкото преди години, най-вероятно за в бъдеще ще имаме много повече възможности да произвеждаме сами енергията си и да ставаме все повече енергийно независими. Ценовата рамка е различна, тъй като тези системи имат различни параметри като производител, като качества на инвертора и дали той има различни ограничаващи устройства за връщането на излишната енергия към мрежата. За този тип балконски фотоволтаици с мощност 800 вата, ценовата рамка е между 1000 и 2000 лева с уточнението, че вече има изключително много доставчици на подобни устройства" - допълни Мария Манолова от "Климатека".

Не са малко примерите и в Северозападна България за създаването на мини фотоволтаични системи в частни имоти. Инж. Християн Райчев преди години е решил заедно със семейството си да се установи в родния си град Видин и да инвестира в такава система. 

"Заимствах идеята от познати, които са си направили експериментално и решихме да пробваме доколко се възвръща инвестицията. Напълно експериментално реших да опитам. Понеже мога сам да си направя голяма част от нещата, аз съм си ги сметнал, аз съм си направил свързването, конструкцията за панелите и абсолютно всичко. Трябва да се съобразите с площта, която имате, ориентацията на панелите, дали ще могат да се разположат и вече да се сметне консумацията дали ще ви стига и за какво ще ви стигне. При мен идеята беше системата да ми служи хем като навес и хем да се използва за фотоволтаиците да се монтират. Вече от няколко месеца го имаме и разходът на енергия спадна с около 60-70%" - обясни Християн Райчев

В Северозападна България има примери за създаването на мини фотоволтаични системи в някои по-малки населени места. В община Бойница вече има инсталирани системи в някои обществени сгради и резултатът е видим. Това каза за Радио ВИДИН кметът на населеното място Анета Генчева:

"Вече действат три такива фотоволтаични системи. Ние правим енергия само за собствени нужди, а не за продаване. На сградата на Общината сме изградили, има на детската градина и на домашния социален патронаж и първите плодове вече ги берем. Вече ни намаляват сметките за ел. енергия. Единствено в патронажа имаме малък проблем, но сме се заели да го решим - там трябва да вкараме още две батерии, които да съхраняват енергията по простата причина, че се готви в тъмната част - сутрин рано се готви, тъй като ние имаме освен домашен социален патронаж и "Топъл обяд" и храним над 150 човека." 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05