Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

4
Снимка: РИМ-Видин

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик. Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон. 

"Започнахме миналата 2023 година разкопки в пещерата Магура с цел да разкопаем един пласт от Раннобронзовата епоха и от Ранножелязната епоха, както и да го експонираме впоследствие за посетителите в пещерата. Открихме интересни находки - един човешки зъб на юноша, много фрагменти от керамика, характерни за този период..."

През тази година Община Белоградчик и частен дарител подпомогнали финансово проучването, което позволило в него да се включат повече интердисциплинарни изследвания. Поканени са и учени от различни области, които помагат в интерпретирането на находките, обясни ръководителят на отдел "Археология" във видинския музей Ваня Ставрева.

"На място идваха геолози от факултета по геология на Софийския университет и от Геологическия институт на БАН. Предстои извършване на археомагнитно датиране, което ще се извърши от учени от института по геофизика на БАН. Освен това изпращаме проби от животински кости и въглени за радиовъглеродно датиране в лабораторията на университета в Глазгоу, Великобритания. Продължаваме с археозооложките и археоботаническите изследвания. Ще бъдат направени и седиментоложки изследвания."

Данните от радиовъглеродното датиране ще са от особена важност, каза археологът и поясни, че в момента освен датирането на гуаното на една от рисунките, другите дати, които са известни са от човешки останки, които буквално са събрани по време на строителството на преградната стена за изграждането на винарска изба.

Ако се получи сигурно датиране, ще може да бъдат направени по-категорични изводи по отношение на самите рисунки, а и за науката като цяло датите от Магурата ще са важни, защото такива реално липсват към момента, поясни Ваня Ставрева.

По публикацията работи: Полина Тодорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00