Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агроном: В сушави години е желателно да поливаме овошките

Снимка: Радио Видин


Невижданата суша ни налегна това лято. Заради високите температури и продължителната липса на дъжд бе компрометирана и реколтата- основно при неполивните култури. В края на миналата седмица дългоочакваният дъжд се появи, но доколко той е полезен сега?  За това и за пораженията, които нанесе сушата говорим в ""Земята, която ни храни"" с агронома Иван Попов

"Дългоочакван дъжд... Наистина, почти всичко от полето е прибрано, за лозята може да има последействие- ще активира сокодвижението и ще падне захарността... Добре е за площите от прибраните култури, защото дъждът ще позволи да се обработят и да се подготвят за новия сезон, за новата стопанска година. Като цяло, добре, че го има... На много места осезателно спада нивото на подпочвената вода, губят се водите в бунарите и помпите, това вече е проблем, но все пак, трябва да се напоява... Има изгаряния от силното слънце, но трябва да реагираме според ситуацията". 

При високите температури се нарушават физиологичните процеси в растенията, казва Иван Попов:

"По-силното слънцегреене, температурните аномалии, при липса на влага за късо време и засушаване, при всяко растение, един от най-чувствителните периоди при растенията е цъфтенето, първата реакция е да хвърли цвета... За да се развиват нормално растенията, трябва вода..."

Продължителната лятна  суша, съчетана с екстремни температури, се отрази негативно не само на полските култури, но и на овошките. Често обаче стопаните забравят, че и те се нуждаят от напояване. Трябва да се грижим за тях, ако искаме и догодина да берем плодовете им, казва Иван Попов:

"Едни от сортовете са в процес на събиране, други предстои да бъдат прибрани... И при овошките един от чувствителните моменти е цъфтежа и при липса на влага, хвърлят цвят. Следващия момент- наедряване на завързите, през лятото, има един период на естествено отхвърляне- освобождаване на дърветата- това си е нормален процес... При наближаване на момента на узряване, при беритбена зрелост, също се получава окапване. Започват да окапват, защото по-голямата маса на плода изисква повече сокове и хранителни вещества, и когато има дисбаланс на влага, дървото започва да се освобождава... При недостиг на вода, в сушави години, след окапването на цвета и плодовете, след това окапват листата и последната фаза е загиване на растението... Затова човек трябва да е готов да подаде жизненонеобходимата течност за всички живи същества..."

Сушата е възпрепятствала гъбните заболявания по овошките, но дръвчетата не са имали голям прираст и са заложили повече плодни пъпки. Затова и според агронома трябва малко по-убедително да се орежат- за да се да се предизвика малко по-силен растеж и да се намалят заложените пъпки и плодът, който ще натовари растението.  От сушата повече страдат по-младите растения, заради по-плитката си коренова система, затова и често когато не се поливат, дръвчетата загиват.

Освен като агроном, Иван Попов има не малък опит и като преподавател в професионални гимназии, затова и има поглед върху ситуацията преди и сега. Като човек, който е закърмен с любов към земята, той е убеден, че е изключително важно да има селскостопански училища, в които не се учи само теория, а такива, в които децата имат възможност да се доближат максимално до земята и нейните плодове. 

"Трябва училище, в което да се създадат полета, всеки да може да се докосва до растението, до почвата, до семенцата, до пътя на производство на разсад, посадъчен материал... Не може току-така да се пръкнат специалисти само на книга и на бялата дъска, и онлайн... Трябва си практика, на място, сред живата природа. Това обучение трява да се заложи като политика на висше държавно ниво..."

Иван Попов е готов да предаде своите знания на всеки, който пожелае- прави го и сега, когато го поканят да изнесе лекция по калемене и резитба. А интересът към нагледните му уроци става все по-голям. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01