Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агроном: В сушави години е желателно да поливаме овошките

Снимка: Радио Видин


Невижданата суша ни налегна това лято. Заради високите температури и продължителната липса на дъжд бе компрометирана и реколтата- основно при неполивните култури. В края на миналата седмица дългоочакваният дъжд се появи, но доколко той е полезен сега?  За това и за пораженията, които нанесе сушата говорим в ""Земята, която ни храни"" с агронома Иван Попов

"Дългоочакван дъжд... Наистина, почти всичко от полето е прибрано, за лозята може да има последействие- ще активира сокодвижението и ще падне захарността... Добре е за площите от прибраните култури, защото дъждът ще позволи да се обработят и да се подготвят за новия сезон, за новата стопанска година. Като цяло, добре, че го има... На много места осезателно спада нивото на подпочвената вода, губят се водите в бунарите и помпите, това вече е проблем, но все пак, трябва да се напоява... Има изгаряния от силното слънце, но трябва да реагираме според ситуацията". 

При високите температури се нарушават физиологичните процеси в растенията, казва Иван Попов:

"По-силното слънцегреене, температурните аномалии, при липса на влага за късо време и засушаване, при всяко растение, един от най-чувствителните периоди при растенията е цъфтенето, първата реакция е да хвърли цвета... За да се развиват нормално растенията, трябва вода..."

Продължителната лятна  суша, съчетана с екстремни температури, се отрази негативно не само на полските култури, но и на овошките. Често обаче стопаните забравят, че и те се нуждаят от напояване. Трябва да се грижим за тях, ако искаме и догодина да берем плодовете им, казва Иван Попов:

"Едни от сортовете са в процес на събиране, други предстои да бъдат прибрани... И при овошките един от чувствителните моменти е цъфтежа и при липса на влага, хвърлят цвят. Следващия момент- наедряване на завързите, през лятото, има един период на естествено отхвърляне- освобождаване на дърветата- това си е нормален процес... При наближаване на момента на узряване, при беритбена зрелост, също се получава окапване. Започват да окапват, защото по-голямата маса на плода изисква повече сокове и хранителни вещества, и когато има дисбаланс на влага, дървото започва да се освобождава... При недостиг на вода, в сушави години, след окапването на цвета и плодовете, след това окапват листата и последната фаза е загиване на растението... Затова човек трябва да е готов да подаде жизненонеобходимата течност за всички живи същества..."

Сушата е възпрепятствала гъбните заболявания по овошките, но дръвчетата не са имали голям прираст и са заложили повече плодни пъпки. Затова и според агронома трябва малко по-убедително да се орежат- за да се да се предизвика малко по-силен растеж и да се намалят заложените пъпки и плодът, който ще натовари растението.  От сушата повече страдат по-младите растения, заради по-плитката си коренова система, затова и често когато не се поливат, дръвчетата загиват.

Освен като агроном, Иван Попов има не малък опит и като преподавател в професионални гимназии, затова и има поглед върху ситуацията преди и сега. Като човек, който е закърмен с любов към земята, той е убеден, че е изключително важно да има селскостопански училища, в които не се учи само теория, а такива, в които децата имат възможност да се доближат максимално до земята и нейните плодове. 

"Трябва училище, в което да се създадат полета, всеки да може да се докосва до растението, до почвата, до семенцата, до пътя на производство на разсад, посадъчен материал... Не може току-така да се пръкнат специалисти само на книга и на бялата дъска, и онлайн... Трябва си практика, на място, сред живата природа. Това обучение трява да се заложи като политика на висше държавно ниво..."

Иван Попов е готов да предаде своите знания на всеки, който пожелае- прави го и сега, когато го поканят да изнесе лекция по калемене и резитба. А интересът към нагледните му уроци става все по-голям. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фестивали, изложби, спортни турнири и концерти за празника на Монтана

Изложби, фестивали, Алея на занаятите, фермерски пазар- това са само част от събитията в програмата на Община Монтана за отбелязване на празника на града "Свети Дух".  Програмата започва на 3 юни с изложба на Дружеството на художниците "Тенец" - "Етюди от Северозапада" и ще приключи на 12 юни с тържествена церемония по връчване на знамето на..

публикувано на 29.05.25 в 14:10
Диана Русинова

Диана Русинова, пътен експерт: Инфраструктурата в Северна България е в критично състояние

Поредица от тежки катастрофи възникнаха през последните дни по пътищата в Северозапада. Инцидентите бяха съсредоточени основно на второкласния път II-13, който преминава през Бяла Слатина и други населени места във Врачанско.  Лошото време и мократа настилка допринесоха за пътнотранспортните произшествия.  Заради серията от катастрофи..

публикувано на 29.05.25 в 14:04

В "Музикална зона" на 29 май 2025 слушаме Исак Албенис

Днес се навършват 165 г. от рождението на Исак Албенис. Той е сред най-талантливите испански композитори, пианист – виртуоз. Наричат го "Испанския Лист". Основа на композиторската му дейност е испанският фолклор, отразяващ испанския дух и начин на живот. Така се превръща в родоначалник на новата испанска композиторска школа. Дори самите имена на..

публикувано на 29.05.25 в 09:00

Започва кампания за безплатна кастрация на кучета и котки във Видин

Кампания за безплатна кастрация на бездомни и домашни животни започва във Видин. Кампанията е  организирана  от международната организация „Четири лапи“ в сътрудничество с Община Видин.  В периода от 2 до 13 юни ще се проведе кампания за безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. Хора в затруднено финансово положение,..

публикувано на 28.05.25 в 17:05
отличниците на ПМГ - Враца и доброволци в Общинската академия по математика Тимон (вляво), Деница и Калоян (вдясно)

Математици - отличници дават безплатни уроци на петокласници във Враца

Във Враца вече два месеца Общинската академия по математика предоставя безплатни уроци за петокласници, които желаят да се усъвършенстват или да подобрят успеха си.  Трима от петимата възпитаници на Природо-математическата гимназия във Враца, които преподават безплатно в Общинската академия по математика, са дванайсетокласниците Деница Мариянова,..

публикувано на 28.05.25 в 15:33

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ организират в Бяла Слатина

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 31 май.  Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развиват актьорските умения на децата  и да се събуди интересът им към театъра.  Участие са заявили 10 учебни заведения от общината, детски градини, училища и..

публикувано на 28.05.25 в 13:10

Отбелязваме Деня на парковете в България

28 май е обявен за Ден на парковете в България.  Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна стойност.  В България има три Национални парка - "Централен Балкан", "Рила" и "Пирин". Природните паркове са 11. Най-старият природен парк у нас е "Витоша",..

публикувано на 28.05.25 в 13:06