Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Снимка: Радио ВИДИН

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти.

Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да приведат дейността си по отпускане и предоговаряне на кредити съобразно установения срок, се казва още в съобщението на БНБ. 

"Най-просто казано съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението или с други думи на имота, пазарната оценка на имота, следва да е не по-висока от 85 процента, т.е. трябва да има самоучастие на потенциалния длъжник и купувач на имота; съотношението между размера на плащанията по обслужването на дълга, т.е. всички вноски и такси, които се дължат и месечният доход на кредитополучателя не трябва да надхвърля 50 процента, т.е. поне половината да остава от дохода на длъжника; и максималният срок на договора за кредит или срокът за изплащане да е не по-дълъг от 30 години, тъй като знаем, че някои банки вече последните години пробват по-дълги продукти.

Това са новите неща. Впрочем преди няколко месеца централната банка така в един анализ заостри вниманието и каза, че ще следи тези още няколко показателя, но без да предприема някакви мерки, т.е. без да ги прави задължителни или да слага ограничения, но явно сега има вече по-сериозно действие", каза Лъчезар Богданов - главен икономист в ИПИ.

Тези ограничения се налагат, защото последните години има изключително бързо и сериозно нарастване на отпускането на ипотечни кредити. Последните месеци има по 500-600 милиона лева на месец нови кредити. Такава бърза промяна дава сериозно отражение върху пазара, коментира Лъчезар Богданов:

"Очевидно предлагането и включително строителството не може да реагира толкова бързо... От друга страна създава потенциални рискове, тъй като все повече задлъжняват домакинствата. Та в този смисъл целта на тези изисквания е малко да успокои кредитирането и да направи малко по-трудно получаването на кредит за част от кредитоискателите."

Друг е въпросът дали няма да има начин за заобикаляне на тези изисквания. Например банка да отпусне друг кредит на домакинството, които не е обезпечен със жилището като потребитерси кредит или кредит за ремонт или лимит по кредитна карта и това да се отчете като самоучастие на домакинството и то да е срещу кредит към същата банка.

Целта на новите изисквания е да успокои кредитирането и да направи малко по-трудно получаването на кредит за част от кредитоискателите- на тези, които или нямат спестени пари, или кредитът е твърде голям за техния доход, или искат кредит, който могат да изплащат само, ако е за много дълъг период.

В България фиксирани лихви за дълъг период практически няма, за разлика от други страни. Договорите след някакъв първоначален срок обикновено са с плаваща лихва.

"Това, което практически всички банки прилагат е лихвата по депозитите плюс надбавки. Ами, представете си това за една банка на практика е гарантирана печалба. Т.е. колкото се плаща по депозитите, тя гарантирано си слага примерно два, или два и половина, или три процента отгоре и гарантирано тази сума за нея е печалба, така че банките имат интерес да дават повече кредити", смята Лъчезар Богданов- главен икономист в ИПИ.

Новите изисквания ще важат за отпускане и предоговаряне на кредити за домакинствата, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Те не включват другите видове кредити, което може би е един пропуск, допълни експертът. 

"На практика тази намеса на БНБ не прави нищо ново. Просто дава един поглед върху нещата на БНБ. На практика това, което се въвежда то си го има и в момента. И в момента банките обичайно кредитират до 85 процента. Кредити със срок по-голям от 30 години са по-скоро изключение отколкото правило.

И последното, което има промяна е съотношението дълг-доход или с други думи казано каква част от парите на клиента да отиват като вноска по кредит. Аз не знам банка, която да не търси такова съотношение, каквото в момента се внася като правило. На практика нищо ново", коментира Иван Георгиев- експерт с дългогодишен опит в кредитирането. 

Ако вноската по кредита е по-голяма от половината заплата, то очевидно този клиент е много рисков. Съществува вероятността този човек да има в бъдеще някакво затруднение по обслужването на кредита. Това е логика, която следват почти всички банки, обясни Иван Георгиев. Досега всяка банка си е определяла своите вътрешни правила, по които да кредитира, които на практика почти съвпадат с това, което се казва от централната банка, че трябва да спазват всички.

Най-лошото, което може да направи един човек, когато иска да си купи жилище, но няма лични средства за самоучастие, е да вземе потребителски кредит:

"И на практика, за да си купят едно жилище имат един ипотечен кредит и един потребителски кредит. И оттук идват в бъдеще проблемите. Два кредита се обслужват трудно", допълни експертът.

Не е казано, че всички, които са направили това ще имат трудности, но много често се случва като се комбинира покупката на жилище с два различни кредита да не се обслужва единият от двата. А като не обслужваш единия, това влияе и на другия, допълни Иван Георгиев.

Приема се, че в кредитирането има и много психология. Т.е., когато един клиент не вложи в покупката на един имот собствени пари той не го приема като нещо много лично. А покупката на жилище, специално за българина е лично действие и когато това не е направено с поне малка част собствени средства, се счита че по-лесно кредитополучателят се отказва от този кредит, спира да го обслужва, когато има трудности.

Ръстът в новоотпуснатите кредити се обяснява с това, че хората имат сигурност в доходите си, не се забелязва криза от години и това успокоява човека. Другото, което кара хората да отиват към такив тип кредити е ниската лихва и растящите цени на имотите.

"Включително и във Видин цените вървят нагоре. Последните няколко години очевадно има такава тенденция. И това кара хората да се замислят и оттук да купуват с помощта на банка, оттук съответно идва и ръстът на този тип кредитиране", каза още Иван Георгиев.

Още по темата може да чуете в звуковите файлове.
По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00