Видин е областта с най-висока безработица в страната по данните на Агенцията по заетостта към средата на годината. Без работа са близо 15% от хората в трудоспособна възраст. Засегнати са предимно малките общини, отдалечени от областния град.
В Ружинци без работа са почти половината от хората в трудоспособна възраст. За тях това не е статистика, а ежедневни усилия да посрещат разходите си:
„Моят син няма къде да работи, много време вече. На 54 години стана. Караме на моята пенсия."
"Дават им помощи, на помощи са. Иначе работа няма."
"Като няма поминък, къде да ходят хората да работят - в големия град и в чужбина. Това е положението. Там да мислят, които трябва да мислят повече."
Въпреки безработицата, все още има млади хора, които искат да останат.
"Човек винаги избира, нали, да отиде в по-големия град или повечето хора отиват в чужбина. Не знам, на мен си ми харесва тук."
В Ружинци работа осигурява предимно Общината, най-често по програми за временна заетост. Така от 73% безработица преди 9 години, успяват да я намали с повече от една трета, обяснява кметът Александър Александров.
"Основната задача е намаляване на безработицата, не толкова като цифри, но цифрата е вързана и с хора в крайна сметка. Вече е около 43% и варира 46,48,47, според това каква заетост предлагаме на хората. През всичките тези години каквато възможност сме имали за кандидатстване по различни програми и мерки сме го правили, за да създадем място дори и за един човек. И постоянно, бих казал, че водим война, то не е с институциите, войната е между нас, как да спечелим повече бройки. Как да намалим тези числа до по-малки."
За да останат младите хора в селата, търсят начини да осигурят заетост първо за тях, но нуждаещи се са също и тези, на които скоро предстои пенсиониране, както и на хората в неравностойно положение.
"Сега има отново възможност да кандидатстваме по едни мерки. Моята идея е тук да се възползваме от това, за да можем да подберем хора с образование, поне средно образование, а те не са толкова много в тази община. По-голям е процентът на хората с основно образование, по-ниско от основно дори."
От скоро има още една социална услуга, която е за деца, а с това и още работни места. Тереза Василева и Галя Любенова са медиатори в социалния център "Бъдеще за децата на Ружинци".
"На нас много ни харесва работата. Ние искаме да сме си тук, да сме си в селото."
"Искаме да помагаме на децата, които са тук."
В следващите три години ще бъдат наети и хора за строителството на участъка от магистралния път София – Видин край Ружинци, каза кметът на общината.
"До този момент вече имаме шест човека назначени за охрана, пак чрез нас. Аз съм изписал един тефтер. Имам за багеристи, за шофьори, каквото е необходимо. Отварям тефтерите на фирмата. Давам им телефоните на хората."
В селата е трудно не само за безработните, казва Илияна Славчева, която е собственик на магазин в Дреновец.
"Пазаруват повечето хора на вересия и горе - долу гледаме да се вмъкнем, колкото могат да върнат. Връщат част от сумата. Другия месец остава пак да връщат."
В общината предвиждат откриването на собствена строителна бригада, както и на зеленчукова оранжерия, което ще осигури заетост и ще помогне за доходите на хората.
Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..
В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..
„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..
В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..
За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана . Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..
След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..