Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемен родител: Промените в приемната грижа не слагат точка, а запетая

Снимка: НАПГ

Празник "Отново на училище" събра деца от приемни семейства в Културния център "Жул Паскин" във Видин. Децата получиха учебни пособия, а срещата, на която присъстваха приемни родители, областният управител, социални служители, беше повод отново за диалог и с институциите. 

От края на юли са в сила промени в наредбата, която урежда приемната грижа. Освен краткосрочно, дългосрочно и спешно настаняване в приемна грижа, се добавя и заместващата грижа. Промените са малко и не слагат точка, а запетая, коментира координаторът на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) за област Видин Цветелина Милославова. Все още не е приета концепцията приемната грижа да е единна социална услуга, което поставя приемните родители в несигурност.

"Наредбата цели да подобри качеството на приемната грижа, но тези промени целят да повишат качеството за сметка на самия приемен родител. Отговорността се прехвърля отново изцяло на приемните родители и не виждаме подкрепата на институциите и на общините. Говорим за надграждащите обучения, за нуждата от качествена психологична помощ на нашите деца, дори и разговор с психолог и помощ на самия приемен  родител, когато срещаме трудности с поведение или с раздяла с дете. Това някак минава между капките или се неглижира като наш проблем. Другото, което е, направиха се промени, пак казвам, но в тях липсва тази социална сигурност, която ние искаме и се стремим да постигнем като приемни семейства. Отново сме си на граждански договор, отново приемната грижа се прие като мярка за закрила, а не като социална услуга, а всичко останало, което е свързано с нея, е социална услуга. Така ние отново изпаднахме от възможността да минем на трудови договори и да получим сигурност. Търсим млади приемни семейства, но младите хора някак не се съгласяват да бъдат приемни родители и едната причина е точно тази. Те нямат тази социална сигурност. Те създават семейства, трябва да имат възможност за майчинство, за болнични, но това при нас го няма. Когато нямаме настанено дете, ние оставаме абсолютно без доход."

Според Цветелина Милославова промените в наредбата за приемната грижа са незначителни. 

"Примерно до сега е имало краткосрочна и дългосрочна приемна грижа. Сега се включва в заповедта и заместваща приемна грижа. Ние сме го имали и до сега, но сме го правили само между нас. Новото сега, макар че не съм чувала да е минало на практика, е заместваща грижа на биологични родители примерно, които са на лечение и нямат близки роднини, при които да оставят децата или заместваща грижа на биологични родители, роднини, които се грижат за деца с увреждания. Това е новото. Те ще подават молба в "Социално подпомагане" за такава грижа и това вече социален работник трябва да открие, да намери подходящото приемно семейство, което да е утвърдено в регистъра."

Голямата болка на приемните семейства е, когото едно дете, гледано години с внимание, се връща при биологични родители, които не полагат усилия да се грижат по-добре за него, обяснява Цветелина Милославова.

"Когато едно дете, гледано примерно година, две, три от приемното семейство, вече свикнало с този начин на живот, бива върнато в първоначалното си семейство, в биологичното си семейство, където няма никаква промяна, това е най-голямата ни блока, когато връщаме децата обратно в мизерията. Ние отдаваме всичко на тези деца, за да постигнат нещо, да започнат да се развиват. В момента, когато виждаме у тях пламъчето, че гори, че искат да се променят - системата ги връща обратно."  

Общо 72 са приемните семейства от област Видин, в които има настанени деца. 34 от децата са ученици. 

Срещата в началото на новата учебната година е проведена по инициативата на Националната асоциация по приемна грижа и мобилен оператор, който в навечерието на първия учебен ден осигурява раници и пособия за учениците, а тази година на децата са раздадени и таблети. От Общината са съдействали срещата да се проведе в Културния център, а от областния управител Ани Арутюнян учениците са получили енциклопедии. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00

В Деня на четенето с призив: Нека четем всеки ден

След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000  участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..

публикувано на 15.11.24 в 13:00