Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

8
Снимка: Радио ВИДИН

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито. От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че книгите могат да се заемат и след това трябва отново да бъдат поставени на мястото им, за да стигнат и до други читатели. 

Спирката библиотека се намира пред бившето винаровско училище, закрито преди години заради демографския срив и намаляващия брой деца. За славните му времена напомнят портретите на двама видни учители - Даскал Борис и Ванко Велков. Учител стои и зад инициативата за новата библиотека. Това е Гинко Петров, който преди години заменя учителската скамейка за кметския стол и управлява Винарово в продължение на няколко мандата. Местните го познават и като етнограф, разказа наследникът му на кметския пост Никола Василев.
Никола Василев, кмет на село Винарово
"Може да прочетат за историята, може да вземат книга. Ако някой има ненужна книга вкъщи, може да я остави там, за да я прочете друг човек... Читателите са предимно хора, които пътуват сутрин за Видин... Той (Гинко Петров - бел. ред.) много обича да се занимава с всякакъв вид инициативи. Може би е преценил, че това е важно за селото и за обогатяването на личността."

Спирката библиотека представя и традиционния за Винарово обичай Трифон Зарезан. Показва, че традицията е жива, каза кметът и добави, че в селото раждаемостта се повишава и ще има кой да я продължи. 

"Това е младият Трифон, старият Трифон и всички участници в ритуала. Те са стари снимки, но са се запазили във времето и да напомнят на хората, че тези хора са излезли от селото... Момчето, което е на снимката, то е капитан на кораб и пътува по света. Старият Трифон е тук, той все още е жив, много ерудиран човек..."

Жителите на Винарово се радват на спирката с библиотека и не пестят добрите думи за инициативата на Гинко Петров. 

"Доста е хубаво... Разказват история, има и снимки... Много се четат книгите... Всеки може да се просвещават тук, да прочете някоя книга."

Спирката библиотека изпраща пътниците с думите: "Винарово- буден духовен център за наука и просвета". Така ще е, докато будителството е живо и намира израз в подобни дела. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50