Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване на "Тренд" проследява финансовата култура у нас

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Снимка: БГНЕС

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година. 

Изводът прави агенция "Тренд" след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП), реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810 пълнолетни граждани.

Изследването посочва още, че в България спестяват само 1,2 млн. души, което е 22% от пълнолетното население.

Голяма част от българите нямат добра финансова култура, обобщи Димитрина Воева от "Тренд".

"Като цяло сред най-младата възрастова група - между 18 и 29-годишна възраст, спестяването е малко по-слабо популярно. За сметка на това, между 40-60 години по-често се заделя. Това, което оказва значително влияние е образователното равнище на респондентите. Хората с висше образование са склонни по-често да заделят средства. Това е свързано и с по-добрите възможности за реализация, които дава доброто образование".

Икономистът Стоян Панчев напомни, че доклад на Европейската комисия регистрира сериозно неравенство у нас по отношение на възможността да се спестява.

"В последните 20 години, даже може би 25, българите имат много по-голяма възможност да спестяват, отколкото преди. Дължи се на факта, че реалните доходи растат бързо в периода 2006-2021. Различна е и финансово-паричната среда. Забогатяващите българи могат да натрупват спестяванията си в среда, която не се занулява заради политически причини".

Около 60% от българите спестяват всеки месец, допълни Панчев.

"Колко често се спестява? Виждаме, че около 58% спестяват всеки месец. Това са хора, които успяват да заделят от средствата си всеки месец. Втората група са тези, които спестяват, когато получат допълнителни приходи. Забелязва се, че колкото по-високи са доходите, толкова по-редовно можем да спестяваме. Има обаче пакет от стоки и услуги, които са базови като разход и ако можем да ги покрием, можем редовно да спестяваме".

Правилната форма на спестяване е, когато първо платим на бъдещето себе си и тогава изхарчим остатъка, посочи финансовият експерт Макс Баклаян.

"Българинът обаче прави обратното. Ние първо харчим, а спестяваме само излишъка, който ни е останал за месеца. Поради тази причина гледаме на спестяването като форма на лишение."

Около 39% от тези 1,2 млн. българи спестяват до 10% от доходите си. Близо 35 на сто от хората спестяват между 10 и 20%, а 15 на сто от спестителите заделят между 20 и 30 на сто от доходите си. Само 3 на сто от хората спестяват между 30 и 40 на сто от доходите си и само 1% - над 40 на сто.

Според видинчани да спестяваш в крайдунавския град е практически невъзможно.

"Кой ще спестява тук, когато не може да върже двата края, как точно да спестява?... Невъзможно е заради инфлация и цени, имам чувство, че всичко се качва... Аз не спестявам, харча, което имам... Ние не сме в добро икономическо състояние, за да спестяваме... Да, хубаво е да има заделено, но пенсионерите нямат пари настрани".

Въпреки че спестяващите нарастват, разпределението е неравномерно, правят извод икономистите от ЕКИП. Спестяванията не са разпределени равномерно, а се концентрират в една малка група българи, т.е. не могат да са индикатор за благоденствие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъжда се създаването на спортно училище във Видин

Бившето VII  Основно училище "Христо Ботев"  във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет  Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..

публикувано на 01.07.25 в 16:00

Повече от 100 екзотични екземпляри са регистрирани в екоинспекцията в Монтана

В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката..

публикувано на 01.07.25 в 15:42

Видински ученици се отличиха на финалите по роботика

Отборът по роботика на ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин се класира на второ място на финалите по програмата "Роботика за България" в дивизия "EV3 Premier". Александър Лозанов, Йоана Янкулова и Петя Георгиева, подпомагани от своите ментори Ивета Ангелова и Светослав Иванов, получиха отличия в категориите "Робо дизайн", "Изследователски проект",..

публикувано на 01.07.25 в 14:00

Радичковите врабчета с полет към Страсбург

Евроклубът към видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" се нареди на четвърто място в конкурс за сертифициране на училището като посланик на Европейския парламент. Ученическата организация е оценявана за цялостната си дейност през изминалата 2024/2025 учебна година от специалисти и членове на екипа на Бюрото на..

публикувано на 01.07.25 в 13:00

Високите температури и работното място – какво е спасението

Работата при високи температури изисква мерки от работодателите за опазване на живота и здравето на работещите, припомнят от Главната инспекция по труда. Какви действия трябва да се предприемат разяснява директорът на териториалното звено във Видин - Надежда Симеонова : "Сред организационните мерки при работата на открито, са въвеждане..

публикувано на 01.07.25 в 12:47

Ревматолог: Лупусът може да увреди различни органи

Националната  кампания "Разпознай лупуса“ се провежда в страната. Целта е обществото да бъде информирано за симптомите и протичането на заболяването, за да се съкрати времето до поставяне на точна диагноза. Характерно за лупуса е, че засяга различни органи и системи в човешкия организъм, а пациентите често чакат средно до 7 години преди да получат..

публикувано на 30.06.25 в 16:54

Тенденциите при банските костюми през 2025: Смели кройки и нови цветове

Днес в модната рубрика ще обърнем поглед към едно от най-обичаните летни предизвикателства - избора на бански костюм . Лято 2025 вече е в разгара си, а дизайнерите ни предлагат вдъхновяващи визии, смели линии и завръщане на някои добре забравени класики. Новите модели тази година се отличават с артистичен подход към формата и детайла. Все..

публикувано на 30.06.25 в 16:30