Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследване на "Тренд" проследява финансовата култура у нас

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Снимка: БГНЕС

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година. 

Изводът прави агенция "Тренд" след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП), реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810 пълнолетни граждани.

Изследването посочва още, че в България спестяват само 1,2 млн. души, което е 22% от пълнолетното население.

Голяма част от българите нямат добра финансова култура, обобщи Димитрина Воева от "Тренд".

"Като цяло сред най-младата възрастова група - между 18 и 29-годишна възраст, спестяването е малко по-слабо популярно. За сметка на това, между 40-60 години по-често се заделя. Това, което оказва значително влияние е образователното равнище на респондентите. Хората с висше образование са склонни по-често да заделят средства. Това е свързано и с по-добрите възможности за реализация, които дава доброто образование".

Икономистът Стоян Панчев напомни, че доклад на Европейската комисия регистрира сериозно неравенство у нас по отношение на възможността да се спестява.

"В последните 20 години, даже може би 25, българите имат много по-голяма възможност да спестяват, отколкото преди. Дължи се на факта, че реалните доходи растат бързо в периода 2006-2021. Различна е и финансово-паричната среда. Забогатяващите българи могат да натрупват спестяванията си в среда, която не се занулява заради политически причини".

Около 60% от българите спестяват всеки месец, допълни Панчев.

"Колко често се спестява? Виждаме, че около 58% спестяват всеки месец. Това са хора, които успяват да заделят от средствата си всеки месец. Втората група са тези, които спестяват, когато получат допълнителни приходи. Забелязва се, че колкото по-високи са доходите, толкова по-редовно можем да спестяваме. Има обаче пакет от стоки и услуги, които са базови като разход и ако можем да ги покрием, можем редовно да спестяваме".

Правилната форма на спестяване е, когато първо платим на бъдещето себе си и тогава изхарчим остатъка, посочи финансовият експерт Макс Баклаян.

"Българинът обаче прави обратното. Ние първо харчим, а спестяваме само излишъка, който ни е останал за месеца. Поради тази причина гледаме на спестяването като форма на лишение."

Около 39% от тези 1,2 млн. българи спестяват до 10% от доходите си. Близо 35 на сто от хората спестяват между 10 и 20%, а 15 на сто от спестителите заделят между 20 и 30 на сто от доходите си. Само 3 на сто от хората спестяват между 30 и 40 на сто от доходите си и само 1% - над 40 на сто.

Според видинчани да спестяваш в крайдунавския град е практически невъзможно.

"Кой ще спестява тук, когато не може да върже двата края, как точно да спестява?... Невъзможно е заради инфлация и цени, имам чувство, че всичко се качва... Аз не спестявам, харча, което имам... Ние не сме в добро икономическо състояние, за да спестяваме... Да, хубаво е да има заделено, но пенсионерите нямат пари настрани".

Въпреки че спестяващите нарастват, разпределението е неравномерно, правят извод икономистите от ЕКИП. Спестяванията не са разпределени равномерно, а се концентрират в една малка група българи, т.е. не могат да са индикатор за благоденствие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" е собственик на рибния ресурс на водоема

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" стана собственик на рибния ресурс на водоема за срок от 5 години. Условията по процедурата, по която е кандидатствало сдружението са сурови, заяви Владислав Йорданов- член на организацията. "Реални сдружения, които имат членска маса, които имат членове над 500, с едногодишни билети, валидни в ИАРА. Това е..

публикувано на 03.10.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие...

публикувано на 03.10.24 в 16:16