Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Великите личности – възход и падение" - книга на немския писател Пат Лауер

| Анализ
Снимка: Радио ВИДИН

"Богатите също плачат" казват хората и немският писател Пат Лауер в своята книга „Великите личности – възход и падение“ се заема да докаже правдивостта в тези думи. В книгата си той разказва историите на пъстра подборка от велики и известни неудачници, губещи или просто хора, дръзнали да заложат всичко и проиграли себе си на рулетката на живота. Разказва за лоши решения и лоши моменти, за неудачи и провали, дали отражение понякога върху един човешки живот, а друг път върху световната история.

Той събира биографиите на личности от всякакви сфери на обществения живот – политици, спортисти, музиканти, актьори, художници, дори анимационни герои. В оригиналната подборка присъстват и личности, известни най-вече в Германия, Австрия или Швейцария. Затова с изричното съгласие на издателството, представляващо интересите на автора, в българското издание някои от тях са заменени с български имена, достойни да бъдат включени в подобна книга. Например Марко Тотев, чието име се е превърнало в символ на кутсуза. Кой е бил той всъщност, дали наистина е бил преследван от лош късмет и защо остава в народната памет именно по този начин?

Свикнали сме да мислим, че знаем всичко за хората, чиито имена присъстват постоянно в медиите или сме чували в часовете по история. Да вземем един Боби Фишер да речем! Едва ли има човек, който да не е чувал за шахматистът, обявен за бог дори от онези, които са имали всички причини да го ненавиждат. Но знаете ли как същият този бог в крайна сметка успява да матира сам себе си и завършва живота си забравен от всички?

Ами Нерон? Какво си представяме, когато чуем името на този прословут с жестокостта си римски император, останал в световната памет с гоненията срещу първите християни? Тиранинът, подпалил Рим в налудничаво търсене на вдъхновение. Но дали всъщност точно Нерон е драснал клечката на Вечния град или настоящата му слава е отмъщение на враговете му, които го надживяват?

Защо американците и до днес се срамуват от президента Ричард Никсън, иначе записал името си в историята като човекът, изтеглил американските войски от Виетнам и на практика прекратил едно дългогодишно, напълно безсмислено кръвопролитие?

Или ще ви е интересно да разберете кое е било най-тъжното момиче на света и каква е била причината за тъгата му.

Как една златна рибка така и не успя да стъпи на златния олимпийски връх?

А може би не знаете, но, дори и да не сте страстен спортен фен, със сигурност ще ви е интересно да научите как „Шалке 04“, начело с треньора Руди Асауер, е шампион по футбол на Германия в продължение на точно 4 минути и 38 секунди.

И защо персийският цар Ксеркс намира място в тази книга? Или Брут? Също и пророчицата Касандра, която била обречена да казва истината, но никой да не ѝ вярва. А сред тях – и Доналд Дък, и Хоумър Симпсън, че дори галският бард Всебедикс, чието пеене дори най-близките му приятели не могат да понасят. Точно така – анимационните герои.

Разбира се, част от книгата разказва и за германски и руски политически лидери от не толкова далечното минало, всеки по своему отговорен за процесите, протичащи и до днес не само в Европа, но и в световен мащаб. Колекцията от личности в тази книга е ярък пример за максимата, че не всичко е в парите, нито в славата. Не всичко е и в таланта или упоритостта понякога. Понякога просто не е писано да се случи. Понякога не ти достига една крачка, една секунда, един сантиметър, за да си победител, независимо дали в спорта или в политическите игри. Затова и книгата е разделена на 13 части, носещи названия като „Препънати“, „Паднали“, „Рухнали“, „Предадени“, „Победени“ и прочее.

Авторът на „Велики личности – възход и падение“, както казахме, е Пат Лауер – немски историк, журналист и редактор, работил 20 години по специалността си в редакцията на един вестник. Завършил е история и немски език в университета в град Тюбинген и със сигурност познава в подробности биографиите на хората, за които пише. И разказва за тях не за да злорадства, както мнозина други, а за да покаже, че зад бляскавите фасади обикновено се крият обикновени човешки съдби, с всички техни възходи и падения.


По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00