Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си пощальон в днешно време

Снимка: Радио Видин

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите. През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на получателя. 

"Познати ме доведоха, показаха ми за какво става въпрос и година след година останах. Харесва ми. Хубаво е движението. Който ме срещне, това ми казва: "Добре, че се движиш". Изминавам по 5-10 км на ден, зависи. Без колело, без нищо, пеша. Удоволствие е, виждам се с хора, различни. Запознанства, много. Нося писма, пенсии. Обслужваме хората. Те с нетърпение чакат да отидем, изслушваме ги, най-различни съдби са."
 
Когато започнала работа преди 40 години, Соня Ружева носела голяма кожена чанта с писма, вестници и списания. Микробуси помагали на пощальоните, разкарвали вестниците из града, за да стигнат по-бързо до читателите. Сега рядко хората се абонират за периодични издания. В последните години и писма не се изпращат много. 

"Не се пишат, наистина. По-малко хората пишат. Няма ги картичките, които бяха за всеки празник, с чували. За рожден ден. Сега всичко - на телефона. От различни държави носим писма. От Южна Америка съм носила, от Австралия. Случва се и някое писмо да е с непълен адрес, но и без адрес откриваме получателите. Ние сме малък град и се познаваме, оправяме се. Откриваме получателите по име." 

В последно време повече са нежеланите писма, разказа още Соня Ружева. 

"Като видя писмата, само по подателя знам дали са желани, или не са. Напоследък са повече нежеланите писма. Институциите повече пишат. Рядко сега някой пише така, но едно време беше за всеки празник - картички, картички..."

Дългогодишният пощальон си спомни и един куриозен случай от дългогодишната си практика. 

"Бяха изпратили за Нова година, но дойдоха юни месец. Ботуши. Пътували са повече време, защото не само ние грешим. През няколко държави беше минал пакетът. Хората бяха много щастливи, защото се бяха отказали вече. Често бъркат България с други държави."

Трудностите в работата на пощальона обикновено възникват, когато получателят не е на посочения адрес.

"Съседите не се познават, по-затворени са. Заключват се входовете. Много хора отсъстват от града. Много празни блокове има." 

А за бъдещето на професията си Соня Ружева изрази надежда, че въпреки различното време и технологиите ще продължи да съществува.

"За мен би трябвало да има бъдеще, защото без това не може. Но младото поколение вече не мисли като нас и тези нови технологии. Ето и при нас всичко беше на ръка, после постепенно - компютри. Малко трудничко ни беше, но свикнахме. Все по-модернизирано става. Но дано и в бъдеще да има пощальони, ще се радвам. 3-4 години ми остават до пенсия, дано и след мен да има поща."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05