Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Рачев: Колкото по-топла е атмосферата, толкова по-обилни са валежите

Проф. Георги Рачев
Снимка: Ани Петрова

Климатът не е постоянно явление. Той е непрекъснато променящо се във времето и пространството природно явление. Ние сме в период на увеличаване на температурите в глобален мащаб. В това отношение България, Балканския полуостров и Европа не правят изключение, заяви климатологът проф. Георги Рачев.

"И оттук всеки си прави изводи, които са му удобни на него. Спекулациите са безкрайно много... Трябва да ви кажа, че само преди няколко десетки години е било много по-топло... Сега природното затопляне е силно припокрито и размито от човешката дейност, която се заключава главно във видоизменяне на химическия състав на приземния слой въздух. Отделяне на колосални количества парникови газове, които пък от своя страна служат като едно одеяло, завило Земята, което пречи на земното излъчване да напуска пределите на земната атмосфера, в резултат на което през последните 100 години температурата на Земята се е увеличила с около градус-градус и нещо. Говоря на цялата Земя", каза проф. Георги Рачев.

Всяка година в света се добиват някъде около 17 милиарда тона фосилни горива- въглища, нефт, природен газ. Тези 17 милиарда тона дават около 37-38 милиарда тона въглероден диоксид. Който се поглъща в дивата природа, разтваря се в океана, складира се в дърветата, има го кръговрата на въглеродния диоксид, но големи количества остават в атмосферата, в резултата на което се повишават температурите. 

"И не толкова въглеродният диоксид, макар че той е много важен фактор, а колкото водната пара. Водната пара, водата във вид на облаци, това са водни капки или на водна пара, която ние не виждаме в атмосферата, е много мощен парников газ. В резултат на затоплянето на атмосферата тя почва да притежава и по-голяма кинетична енергия. Т.е. енергията, това е температурата на въздуха. В резултат на което има основание да се разсъждава в линейна зависимост колкото по-топла атмосферата, толкова по-бързи са процесите, които образуват циклони, антициклони, по-бързо се движи въздухът, повече влага има, по-обилни, по-интензивни и по-широкомащабни са валежите", обясни климатологът.

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07