Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърнопроизводител: Ниските добиви ще смъкнат рентите

Снимка: Радио ВИДИН


Отпуснатите от правителството 200 млн. лв. обезщетение от т.нар. "украинска помощ" вече са по сметките на земеделците. На среща с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и със земеделския министър Георги Тахов гилдията поиска писмени гаранции за възможностите и сроковете за изплащане на останалите 125 млн. лв. от договорените средства. Те ще бъдат изплатени до края на ноември, а земеделските производители отменят протестната готовност.

Макар и малко, средствата ще покрият част от разходите на зърнопроизводителите, които сега са в кампания, каза  в "Земята, която ни храни" Александър Александров от Видинския съюз на зърнопроизводителите: 

"Виждаме, че сумата е малка, на фона на това, което в другите държави се случва, но това са възможностите на държавата. Есенната сеитба е на прага, трябва да се засеят есенниците, за да можем да очакваме резултат и нагодина. Земеделието е процес, който не търпи отлагане, преговори, бавене... Нещата трябва да се случват по най-бързия начин. Средствата са необходими сега, още повече, че започва изплащането на ренти... "

Заради продължителната суша през лятото, високите температури и ниските добиви, най-вероятно рентите ще бъдат намалени, посочи Александър Александров. 

"Рентите имат една редукция поне с 10-20 процента масово. Опасния момент е дали ако продължим по този начин, няма да се стигне до неплащане на рентите- миналата година имахме няколко фалита в региона и дали тази верижна реакция няма да продължи и занапред..."

При недостиг на средства, по-уязвими са малките и средни производители, посочи зърнопроизводителят:

"Те получават толкова, колкото са изкарали. Не са изкарали пари от други бизнеси. За тях е жизнено важно това. Голяма част директно изхранват семействата си с този род бизнес, създават и работни места... "

Според Александър Александров войната в Украйна, сушата и пожарите са все ситуации, които са непредвидими, затова и в държания бюджет трябва да има заложени средства за покриване на загубите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00