Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пътя на непридружените деца бежанци през България

2
Снимка: unicef.org

Само през миналата година в България са регистрирани над 22 500 молби за международна закрила, една четвърт от тях са за деца, по данни, които Уницеф - България цитира. Едни от най-уязвими са децата, които пътуват без родителите си. Поискана е закрила за 3843 деца без придружители. 

Това са случаите, за които се знае. Понякога за децата, оставени сами, не се разбира или е твърде късно, казват от фондация "Мисия Криле". Едно от тези деца е 15-годишният Ахмед от Сирия, който умира от изтощение в гориста местност край видинското село Големаново, близо да границата със Сърбия. Сигналът е получен в неправителствената организация на 16-и август от семейството на детето. Случаят не е единствен, обясни  Диана Димова от фондация "Мисия Криле".
Дияна Димова, Мисия Криле
"Случаят с Ахмед не е единственият за нас. Той е поредният случай не непридружено дете, което губи живота си на територията на България, обикновено в гористи местности или в катастрофи. Имаме доста такива случаи. Това се деца, предимно от Сирия, от Ирак, от Египет, от Афганистан. Повечето се момчета и са изпратени от своите родители, буквално за да бъдат спасени  на територията на Европа, тъй като, знаете, че когато навършат 18 години, принудително те трябва да влязат на страната на някоя от воюващите страни и да вземат оръжие. Много от тези родители се опитват буквално да спасят децата си, а момчетата в семейството имат по-голям шанс да оцелеят по дългия път с неизвестностите по него. За съжаление обаче, много от тях губят живота си. Те не са подготвени за такъв релеф, такова голямо натоварване. Много от тях намираме в крайно изтощение. Семействата се свързват с нас, когато вече е много късно. Повечето от случаите са в района на Малко Търново, Лесово, Средец, Елхово, Болярово, по бълагро-турската граница, където е входът. Ахмед е успял да стигне с групата, с която се  е придвижвал близо до сръбската граница, което е близо 9 часа с автомобил от едната до другата граница. Те няма как да се придвижат свободно, просто да се качат на автомобил, тъй като има различни места, където има полицейски органи, хората, които ги водят, рискуват техния живот, прекарвайки ги през гористи местности. Имаме случаи на изоставени непридружени деца..."

Според Диана Димова ситуацията е доста обезпокоителна, а темата като че ли не вълнува особено никого. Допълва, че през последната година и половина сигналите от близките на непридружени деца зачестяват. 

"Незабавно органите, които са намерили такова дете, когато се установи, че то е влязло непридружено, непълнолетно дете на територията на страната, незабавно служителите от структурите на дирекция "Миграция", в това число и специалните домове за временно настаняване на чужденци - те са два - в Бусманци, който е в  София и в Любимец, би следвало незабавно да уведомят с писмо компетентната териториална дирекция "Социално подпомагане". С копие следва да се уведоми председателя на Държавната агенция за закрила на детето и в най-кратки срокове тези деца да бъдат изведени от местата за задържане или да се уведомят  органите на Държавна агенция за бежанците. Към агенцията вече функционират три така наречени "сигурни зони". Две от тях са в София, на територията на бежанските центрове, а един е на територията на бежанския център в Харманли. Тези сигурни зони приемат непридружени деца, доста голям брой. Идеята е та да престояват там по-кратък период от време и да бъдат насочвани към социални услуги в такива специализирани центрове от семеен тип, в които се отглеждат изоставени деца от България, приемни семейства. За съжаление социалната система остава твърде консервативна. Тези деца не са желани. Основанията, които се посочват, че не се познава културния контекст, от който идват децата, че липсват преводачи, че липсва достатъчно компетентност, но от практиката и нашия опит разбираме, че по-скоро става въпрос за дискриминативни нагласи, страх, непознаване, нежелание и тази деца са изключително отхвърлени..."

Диана Димова посочи случая с Ахмед, който по думите ѝ за пореден път показва, че системата за закрила на детето у нас не функционира на нужното ниво. В потвърждение допълва, че повечето от непридружените деца, за които е поискана закрила в България, по някакъв начин успяват да напуснат страната. 

"Те се придвижват към сръбската граница и за мен остава загадка как 4000 деца само за миналата година напуснаха територията на България... Как се охранява границата? Защо тези деца са пускани безконтролно да обикалят територията на страната. Как се обявяват за общонационално издирване?"

Всяко дете, което бяга от роднината си заради война или конфликт, има право на международна закрила, за да е в безопасност и да може да преодолее преживените травми. Едни от най-уязвимите са децата, които пътуват без родители, а България като че ли не желае тези деца, коментира Диана Димова.

Ахмед е от тези непридружени деца, чийто мечти остават погребани. 

Рязко спада възрастовата граница на непридружените деца, които преминават в страната ни, казва Диана Радославова, съучредител на фондация "Център за правна помощ - Глас в България". 
Адв. Диана Радославова
"В Център за правна помощ - Глас в България" се занимаваме  с доста широк спектър за защита правата на бежанци, мигранти, лица без документи, лица без гражданство, които достигат до нас. Непридружените непълнолетни  случаи също са едни от тях. Това са деца, повечето от тях вече отседнали в България, т.е. те са в процедура за закрила. Това са случаите, които достигат до нашия център в София, където предоставяме правна помощ. От друга страна работим доста активно с партньорската организация "Мисия Криле"... През партньорската организация до нас достигат  сигнали за доста по-драстични случаи... Достъпът до територия остава първият и може би най-сериозен проблем, с който се сблъскваме, тъй като практиките на насилствени отблъсквания по българската граница се увеличават. Независимо от това, че бройките по статистиките в дирекция "Миграция" и в Държавна агенция на бежанците намаляват като регистрация, постъпили искания за закрила, включително и на деца, но реално погледнато, това се дължи и на увеличаване на бройките на насилствените отблъсквания. Те не могат да бъдат изчислени, тъй като никъде не се регистрират. Сега за 2024-та година до момента, подалите молба за закрила в България са около 2064. Това са по данни на Държавна агенция за бежанците. 771 от тези деца са под 15 години, т.е. ние виждаме рязко спадане на възрастовата граница. В същото време 1395 от тези производства са прекратени, пак по данни на Държавна агенция за бежанците. Това значи, тези деца, както са влезнали и са регистрирани, така те са напуснали. Откъде са напуснали? От сигурните зони, където са били настанени. Към настоящия момент приемът на деца, които са непридружени, става в така наречените сигурни зони, които са към приемателните центрове на Държавна агенция за бежанците."

Според Диана Радославова, в законодателно отношение страната ни е отговорила на немалко от изискванията за защита на мигрантите, но те трябва да бъдат прилагани. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05