Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможна ли е симбиоза между двата варианта?

Хартиена или електронна книга?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В началото на 21 век се питахме ще изяде ли мишката книжката, но се оказа, че почитателите на книгата й останаха верни. Две десетилетия по-късно се опитваме да разберем ще остане ли незаменима хартиената книга или електронните ще я свалят от пазара и възможна ли е симбиоза между двата варианта във века на технологиите. 

Всъщност, съществуват много теории как електронните книги ще изместят постепенно класическите издания от пазара. Бумът в развитието на технологиите сякаш потвърждава такива тези. Обаче данни от проучвания показват обратното - електронните издания се превърнаха в част от живота ни, но сякаш намериха своя самостоятелна ниша. А извън нея всичко си върви по старому. С други думи, каже ли се книга, всеки си представя доброто старо и нетехнологично хартиено издание. 

Според писателката и преводачка Елена Павлова би могло да се каже, че едните не пречат на другите, но електронните издания са по - практични:

"...Преди 10 години си купих електронна книга и от тогава чета на нея. Купувам и хартиени книги, но след това ги подарявам на библиотеки. По-удобно е с електронната книга. И когато пътуваш или вървиш към работа, и не заемат излишно място у дома... Да, аз издавам книги на хартия, но ги има и на електронен и аудио вариант. Достъпни са... И в електронното издание може да има илюстрации, но по-красиви са в хартиената книга... В книжарници влизам, но не се задържам много, защото знам какво търся... Може след време да има книги с корици на хартиена книга, а вътре да е електронна. Работи се в тази насока. Дори е по - екологично... Разделителите може да станат антикварна рядкост и да има електронни такива... Сигурно е едно - книгата под каквато и да е форма ще продължи да съществува...".  

Самата хартиена книга от своя страна е един много специален подарък. Прибираш подаръка на видно място и можеш да се потопиш в спомените не само за книгата, но и за човека, който ти я е подарил. Дори само да подържиш книгата в ръце, тя вече оказва своето въздействие. Има емоция... 

"...Аз чета. Хартиени книги. Имаше бум преди години на електронните, но вече като че ли отмина тази мода. Книгата, истинската книга си е по-ценна... Чета истински хартиени книги. Опитвала съм и електронни. Предпочитам старите... Четат и учениците, но по-малко. Само абзаци, които им трябват... Много е по-ценно да държиш книга, отколкото да стоиш пред екрана...", смятат анкетирани видинчани.

Явно и двата варианта на книгите ще продължат да си съществуват съвместно. Всъщност, като цяло, четенето и слушането на книги обогатява. Заради това- четете, независимо под каква форма.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46