Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможна ли е симбиоза между двата варианта?

Хартиена или електронна книга?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В началото на 21 век се питахме ще изяде ли мишката книжката, но се оказа, че почитателите на книгата й останаха верни. Две десетилетия по-късно се опитваме да разберем ще остане ли незаменима хартиената книга или електронните ще я свалят от пазара и възможна ли е симбиоза между двата варианта във века на технологиите. 

Всъщност, съществуват много теории как електронните книги ще изместят постепенно класическите издания от пазара. Бумът в развитието на технологиите сякаш потвърждава такива тези. Обаче данни от проучвания показват обратното - електронните издания се превърнаха в част от живота ни, но сякаш намериха своя самостоятелна ниша. А извън нея всичко си върви по старому. С други думи, каже ли се книга, всеки си представя доброто старо и нетехнологично хартиено издание. 

Според писателката и преводачка Елена Павлова би могло да се каже, че едните не пречат на другите, но електронните издания са по - практични:

"...Преди 10 години си купих електронна книга и от тогава чета на нея. Купувам и хартиени книги, но след това ги подарявам на библиотеки. По-удобно е с електронната книга. И когато пътуваш или вървиш към работа, и не заемат излишно място у дома... Да, аз издавам книги на хартия, но ги има и на електронен и аудио вариант. Достъпни са... И в електронното издание може да има илюстрации, но по-красиви са в хартиената книга... В книжарници влизам, но не се задържам много, защото знам какво търся... Може след време да има книги с корици на хартиена книга, а вътре да е електронна. Работи се в тази насока. Дори е по - екологично... Разделителите може да станат антикварна рядкост и да има електронни такива... Сигурно е едно - книгата под каквато и да е форма ще продължи да съществува...".  

Самата хартиена книга от своя страна е един много специален подарък. Прибираш подаръка на видно място и можеш да се потопиш в спомените не само за книгата, но и за човека, който ти я е подарил. Дори само да подържиш книгата в ръце, тя вече оказва своето въздействие. Има емоция... 

"...Аз чета. Хартиени книги. Имаше бум преди години на електронните, но вече като че ли отмина тази мода. Книгата, истинската книга си е по-ценна... Чета истински хартиени книги. Опитвала съм и електронни. Предпочитам старите... Четат и учениците, но по-малко. Само абзаци, които им трябват... Много е по-ценно да държиш книга, отколкото да стоиш пред екрана...", смятат анкетирани видинчани.

Явно и двата варианта на книгите ще продължат да си съществуват съвместно. Всъщност, като цяло, четенето и слушането на книги обогатява. Заради това- четете, независимо под каква форма.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59
Богоявление в Берковица

В Берковица и Вършец ще почетат Йордановден

Община Берковица кани всички на празничното събитие по ритуалното хвърляне на кръста днес, 6 януари, от 11:30 ч. По традиция това ще стане на басейн “Свети Георги Победоносец”. На събитието ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет, след което Светият кръст ще бъде хвърлен във водата за здраве и благоденствие. Тези, които не са се..

публикувано на 06.01.25 в 09:27