Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Томи Валериев: Зеленчукопроизводството е по-рентабилно от зърнопроизводството

4
Снимка: Личен архив


С Томи Валериев сме се срещали и в предишни издания на "Земята, която ни храни". Той е от редиците на младите фермери. От монтанското село Лехчево е, наследил е семейните занимания и активно се занимава със зърнопроизводство и зеленчукопроизводство от 2011 година. Стопанисва общо 450 декара. Със зеленчуците почти е приключил, но пък сега е времето за есенна сеитба, затова отново го намирам на полето: 

"Имам работа. То сега климатът се измени. Пролетта садим един месец по-рано, есен един месец по-късно започваме работа... Сега подготвяме за есенници- ечемик и пшеница. После- царевица и слънчоглед. Тази година не беше много добра, но не мога да се оплача- имахме някакви добиви. Цената е ниска, иначе и преди сме имали ниски добиви и сме се справяли... При мен донякъде зеленчукопроизводството компенсира, въпреки че работата е много повече. Работим усилено, стараем се и се получава... Ако не е то, не знам как ще се справим..." 

Картофи, моркови, бяла тиква, корнишони, сладка царевица- това са зеленчуците, които отглежда Томи на площ от около 50 декара. Тази година експериментира и с фъстъци- засадил е 1 декар, доволен е от това, което е получил и очаква добър добив. 

"Получиха се добре, извадени са, прибрани са, сега ги сушим. При добра година колеги казват, че вадят по 50 кг. от декар, но все още не сме ги претеглили. Като ги изсушим и обелим ще разберем- отчита се, когато вече е на ядка, но съм доволен като гледам какво съм прибрал". 

Работата му е повече ръчна, стреми се да не използва препарати, за да може да гарантира чиста и качествена продукция, а за годините, през които работи, е намерил и пазарната си ниша:

"Има хора, с които работим на едро и ми ценят труда- борсите в София, в Плевен. В Монтана работя с една борса, във Враца с верига магазини. Ако не е качествено, няма да го взимат... Имам си и редовни клиенти, знаят, че качеството е добро и си ме търсят..." 

Регистриран производител е, но досега не е кандидатствал по програми за финансиране. Категоричен е, че зеленчукопроизводството е по-рентабилно, но не можеш да гледаш много декари:

"Едното е по-механизирано, но през последните години като са скъпи семената, торовете, после продукцията ти е по-евтина. Зеленчукопроизводството е повече ръчната работа, и там има скок на семена и торове, но е по-рентабилно. Само че не можеш да гледаш много декари, защото 50 декара се равняват на 250 при зърнопроизводителите..." 

Томи получава субсидии на декар както и зърнопроизводителите, има и субсидии по обвързаната подкрепа... За да добави стойност към първичното производство, отскоро пакетира някои от зеленчуците и ги предлага по ресторанти: 

"Тази година започнахме, опитваме се да затворим кръга..."

За догодина ще заложи отново на картофи и моркови, бяла и декоративна тиква, ще увеличи декарите с фъстъци, ще опита да отглежда и тиквички, пъпеши и дини. 

"Когато има повече култури, едната компенсира другата..."

Въпреки, че голяма част от работата му е ръчна, Томи не се оплаква. Не се оплаква и от липсата на финансиране и ниските субсидии. 

"Най-лесно е да се оплакваме- това не става, онова не става, държавата ни еди какво си, но то се получават нещата- когато си постоянен в дадено нещо, се получават. Важното е да си покриеш разходите и после за каквото остане. Повечето се оплакват, но трябва упоритост, много работа и постоянство- това крепи всичко и то един ден ще се отплати..."

Томи работи упорито и знае, че рано или късно трудът му ще се възнагради. Гордостта му тази година е 32-килограмова тиква.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56