Монтана ще чества Деня на народните будители с факелно шествие, съобщават от общинската администрация. В него ще се включат всички образователни и културни институции, водени от Духов оркестър „Дико Илиев“ към Народно читалище „Разум 1883“. Маршрутът на процесията ще премине по бул. „Трети март“. Тя ще тръгне в 18:00 часа на 30 октомври (сряда) от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ще стигне до Паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от българския Северозапад.
Там ще се проведе тържествена вечерна проверка, която ще припомни имената и приноса на народни будители с национално и регионално значение. Водещ на церемонията ще бъде актьорът Стефан Милков – директор на Драматичен театър „Драгомир Асенов“. Списъкът на личностите, заслужили признанието на нацията в този ден е твърде дълъг, но подготвяйки сценария, Регионален исторически музей – Монтана, открои тези, които са споменати в Окръжно № 17743 от 28 юли 1922 г. на министъра на народното просвещение Стоян Омарчевски, който инициира празника, посочват от Общината. Споменати са и радетелите на духа и свободата от нашия край, чиито имена са изписани на Паметника на Васил Левски.
На Деня на народните будители и на 400 години от издаването на „Рибния буквар“ на Петър Берон са посветени 50-ите краеведски четения. Те ще започнат в 10:00 часа на 31 октомври в Общински младежки дом.
На самия 1 ноември в 13:30 ч. в Михайловата къща - един от обектите на Регионален исторически музей – Монтана, ще бъде открит новоподреден кът, представящ традиционни мотиви от чипровски килими и информация за историческото развитие на чипровското килимарство.
Денят на народните будители е повод Димитър Петров да представи новата си книга „Герои на три епохи - 50 значими личности от българското минало". Събитието ще започне в 17:30 ч. в Регионална библиотека „Гео Милев“.
В козефермата в берковското село Ягодово подготвят традиционния Фестивал "Празник на село". Идеята на празника е да се популяризират продукти, които се произвеждат в региона от малки местни производители и ферми. За фестивала са предвидени фермерски пазар, селско кабаре, музика на живо и танци. Главната идея на събитието е да запознаем..
Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг" . В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и..
Нова чешма изградиха в село Киреево, община Макреш. Идеята е на Димо Пантев и Мирослав Петров. Още на първия ден след пускането на новата чешма първите туристи, се възползваха от новата придобивка. Това е била и основната цел, каза Светлана Недкова секретар на читалището в селото: "Нашето село е на кръстопът, през който минават много..
Децата в лятната школа в Ослен Криводол практикуваха едно от любимити си занимания днес - приготвянето на храна. Малките готвачи бяха разделени в 3 станции: на първа станция се приготвяше салата "Снежанка", на втора - дюнери с питки лавашки, а третата станция - сладък салам. Всички се отнасяха към задълженията си отговорно и приготвяха храната с..
Деветото издание на традиционния симпозиум по скулптура, организиран от Община Мездра приключи успешно, съобщават от местната управа. Тази година той беше посветен на 125-годишнината от рождението на големия български скулптор проф. Иван Фунев (1900-1983 г.), който е роден в мездренското село Горна Бешовица. Със свои проекти заявки за участие в..
Сръбската група "Аудиограбер" гостува за 9-и път във Видин. Бандата от Княжевац ще изпълни рок хитове от времето на бивша Югославия, обясни един от организаторите на събитието Васко Громков. "Правим едно класическо ексюго рок парти, с най-големите хитове от 70-те и 80-те години от бивша Югославия. Групата е изключително популярна, защото в..
Лятна школа по японски език ще се проведе в Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" Видин. Безплатните уроци по японски език са за всички ученици на гимназията, включително и новозаписаните бъдещи осмокласници. Целта е учениците да се въведат в основата на японския, а идеята идва от самите ученици, каза за Радио Видин директорът Стефка..