Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кунино се гордеят с вековната си църква "Свети Николай"

2
Снимка: архив

Освен с изключителните исторически и природно забележителности в района, както и с единственото по рода си Каменоделно училище, в село Кунино, община Роман, се гордеят и с църквата си и историята на свещеничеството в нея. 

С активното съдействие на по-заможните кунински войнишки семейства в началото на XVII век е възстановена църквата „Св. Николай“ върху основите на разрушена при османското нашествие стара черква. Църквата е оцеляла и функционира и до днес. Изградена е в типичния за времето стил - еднокорабна, ниска, имаща вид на жилищна постройка. Изографисана е в края на XVIII век от тревненския зограф Петко Танов Даскалов.

Името на първия известен кунински свещеник е поп Христо (около 1750 г.). От 1799 до 1831 селски свещеник е поп Христо Христов, който през 1800 г. открива килийно училище и става първият учител в селото. 

Една от най-колоритните личности в историята на Кунино е отец Николай Мифитишев. Роден в Горна Оряховица през 1890 г., учи за свещеник в Бачковския манастир (1906 - 1907), но се свързва с македонски бунтовници и отива в Македония, където четничества заедно с Пейо Яворов. Завърнал се в България постъпва в железопътна школа и е назначен на работа на гара Червен Бряг. Заради активно участие в железничарската стачка през 1920 г. е уволнен. Тогава става свещеник в с. Радомирци, Луковитско, а през 1926 г. Врачанският митрополит Калиник го назначава за свещеник в Кунино. Отец Мифитишев развива активна църковна дейност, преподава вероучение в основното училище, организира църковен хор, председател е на селското читалище. Воюва за чист и непорочен живот - проучва дали в селото има незаконно живеещи двойки, води ги на отчет, задължава ги да се венчаят, а при отказ ги предава в общината за санкции. През 1945 г. е осъден от Народния съд на 10 години строг тъмничен затвор. След неговото осъждане църквата е затворена и оставена да се руши.

През 1996 г. с доброволния труд на кунинчани започва възстановяването на храма, който е осветен и отново отваря врати на 6 май 1997 г. Понастоящем в Кунино няма постоянен свещеник. На големи празници служи свещеник от гр. Роман.

Според спомени на стари кунинчани, на 22 май всяка година в църквата „Св. Николай“ е имало празник, на който се прави курбан. Децата от цялото село отивали с малки съдове, за да получат от готвеното, наричано „молитвата“. Днес традиционният курбан се прави на 6 май - деня на повторното откриване на църквата през 1997 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20