Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Езиковата гимназия във Видин учиха в пътуваща класна стая

Снимка: Радио Видин

Пет дни 40 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин посещават различни природни, културни и исторически забележителности в България като част от "пътуващата класна стая". Екскурзията с образователна цел е по националната програма "България- образователни маршрути".

Раиса Росинова от 9-и "в" клас е част от групата по творческо писане, с ръководител Сашка Гергова, пресъздава писмено природната красота на Родопа планина.

"Посетихме Рупите, Мелнишките пирамиди, Кордопуловата къща, Хераклея Синтика също, Историческия музей във Велинград и Археологическия музей в Сандански. Също така посетихме и църквата "Света Троица" в град Банско и музея на Никола Вапцаров", каза Раиса Росинова.

Йоана Георгиева от 9-и "в" клас посочи, че чрез пътуващата класна стая научава интересни и полезни факти:

"Много се радвам, че бях част от националната програма "България- образователни маршрути", защото чрез нея успяхме да учим, докато пътуваме, а в същото време да се забавляваме."

Снимка: ПГЧЕ- ВидинВиктория Соколова от 10-и "б" клас казва, че всички места, които са посетили, са надградили знанията ѝ:

"И нещата, които ни предстоят тепърва да учим, също много добре ги усвоихме и много се радвам, че бях част от програмата."

"Много ме впечатлиха Хераклея Синтика с историята, която обогатихме и научихме оттам. Видяхме останки от античния град, също така и Рупите, които много исках да посетя", каза Мария Николова от 10-и "б" клас.

"От цялата програма градът, който най ме очарова беше Сандански, защото беше доста оживено представен. Най-много ме впечатлиха дългите паркови алеи и красивите гледки... На едно място открихме дървета с три различни цвята", каза Тина Пламенова от 10-и "в" клас.

За Моника Тодорова от 10-и "а" клас екскурзията оставя незабравим и ценен спомен:

"Със сигурност нещото, с което ще запомня тази екскурзия, беше първото ми возене в Родопската теснолинейка. Това беше най-вълнуващата част за мен от пътуването."

"Пътуването ни из местата по програмата "България- образователни маршрути" като Велинград, Банско, Рупите, Сандански и Мелник бе истинско откритие за всички нас. Успяхме да се запознаем с богатите културни забележителности и природата на тези региони", каза Боян Николов от 10-и "в" клас.

За Димана Кирчева от 10-и "в" клас програмата дава възможност да се докосне до това, което учат или им предстои да научат чрез беседи и възможността да види нагледно обектите:

"Чрез този начин на обучение на пътуваща класна стая съчетаваме полезното- придобитите знания, с приятното, което е пътуването."

Цветина Семкова от 10-и "а" клас:

"Като фотограф на училището за мен беше изключително важно да заснема всяко едно пътуване и всяка една спирка по невероятен начин за мен и да пресъздам своето усещане в снимките. Едно от местата, където за мен беше изключително творческо, беше всъщност теснолинейката."

За Десислава Милчева от 10-и "в" клас посещението на Хераклея Синкита е най-интересно и каза, че:

"Пътуването по проекта ни даде изключително много нови възможности и още повече нови знания."

Снимка: ПГЧЕ- Видин"Радвам се, че бях участник в тази национална програма и още повече специално с тези колеги, тъй като за мен беше изключително голямо удоволствието да бъда в екип с тях, да работим заедно, да разкриваме уроците в тази изнесена класна стая по география, по екология и по история, а моята група за творческо писане всъщност да бъде спойката между тях, създавайки едни репортажи, с които, надявам се, ще оставим незабравими емоционални следи за всички, които са погледнали снимките и прочели текста", каза Сашка Гергова- учител по български език и литература. 

"За втори път имам възможността в екип с четирима колеги да бъдем потребители на тази национална програма и казвам, че това е една изключителна възможност да учиш извън класната стая чрез визуален контакт. Аз, като преподавател по география, изключително държах да фокусирам вниманието на учениците върху процеси, които изучаваме, закономерности в класната стая и да видим тяхното управление на терен", заяви Елена Матеева- преподавател по география и икономика. 

Галя Митова- преподавател по химия и физика:

"За мен тази екскурзия беше възможно най-добрият STEM урок на тема България. Екскурзия, която е свързана с обучение, но и с възпитание. И за мен най-големият резултат това е отзивите на децата и на родителите"

Националната програма на Министерството на образованието и науката "България- образователни маршрути" е вече от няколко години, като всяка една от тези години като възможност училището кандидатства и е било одобрено, каза Валентина Александрова- старши учител по "История и цивилизация". Тя допълни, че е огромно предимство, когато си професионалист в сектор "Туризъм" и същевременно си педагог и познаваш интересите на учениците. И съответно маршрутът може добре да допълни всичко това, което има като потребност самият образователен процес.

"Тази програма е част от Радичковите ни празници и всяка година така сме я построявали, че да бъде част от нашата Радичкова седмица, която стартира и за щастие и на града съвпада и с празника, духовния празник на Видин. Така че, завършващото ни влизане към Видин при края на екскурзията, беше изцяло посветено, влизайки вече към нашия си Северозапад, в препратката Радичковите врабченца, в ролята на които бяха нашите ученици. Полетяхме из тези всички красиви краища на България. Видяхме я от всяка една гледна точка тази красота на България и като история, и като археология, и като екология, и като умението днес хората, които живеят в тези градове да успеят да презентират града си, печелейки, т.е. туризъм и как се прави туризъм", заяви Валентина Александрова.

Целите интервюта с участниците в пътуващата класна стая може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05