Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Езиковата гимназия във Видин учиха в пътуваща класна стая

Снимка: Радио Видин

Пет дни 40 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин посещават различни природни, културни и исторически забележителности в България като част от "пътуващата класна стая". Екскурзията с образователна цел е по националната програма "България- образователни маршрути".

Раиса Росинова от 9-и "в" клас е част от групата по творческо писане, с ръководител Сашка Гергова, пресъздава писмено природната красота на Родопа планина.

"Посетихме Рупите, Мелнишките пирамиди, Кордопуловата къща, Хераклея Синтика също, Историческия музей във Велинград и Археологическия музей в Сандански. Също така посетихме и църквата "Света Троица" в град Банско и музея на Никола Вапцаров", каза Раиса Росинова.

Йоана Георгиева от 9-и "в" клас посочи, че чрез пътуващата класна стая научава интересни и полезни факти:

"Много се радвам, че бях част от националната програма "България- образователни маршрути", защото чрез нея успяхме да учим, докато пътуваме, а в същото време да се забавляваме."

Снимка: ПГЧЕ- ВидинВиктория Соколова от 10-и "б" клас казва, че всички места, които са посетили, са надградили знанията ѝ:

"И нещата, които ни предстоят тепърва да учим, също много добре ги усвоихме и много се радвам, че бях част от програмата."

"Много ме впечатлиха Хераклея Синтика с историята, която обогатихме и научихме оттам. Видяхме останки от античния град, също така и Рупите, които много исках да посетя", каза Мария Николова от 10-и "б" клас.

"От цялата програма градът, който най ме очарова беше Сандански, защото беше доста оживено представен. Най-много ме впечатлиха дългите паркови алеи и красивите гледки... На едно място открихме дървета с три различни цвята", каза Тина Пламенова от 10-и "в" клас.

За Моника Тодорова от 10-и "а" клас екскурзията оставя незабравим и ценен спомен:

"Със сигурност нещото, с което ще запомня тази екскурзия, беше първото ми возене в Родопската теснолинейка. Това беше най-вълнуващата част за мен от пътуването."

"Пътуването ни из местата по програмата "България- образователни маршрути" като Велинград, Банско, Рупите, Сандански и Мелник бе истинско откритие за всички нас. Успяхме да се запознаем с богатите културни забележителности и природата на тези региони", каза Боян Николов от 10-и "в" клас.

За Димана Кирчева от 10-и "в" клас програмата дава възможност да се докосне до това, което учат или им предстои да научат чрез беседи и възможността да види нагледно обектите:

"Чрез този начин на обучение на пътуваща класна стая съчетаваме полезното- придобитите знания, с приятното, което е пътуването."

Цветина Семкова от 10-и "а" клас:

"Като фотограф на училището за мен беше изключително важно да заснема всяко едно пътуване и всяка една спирка по невероятен начин за мен и да пресъздам своето усещане в снимките. Едно от местата, където за мен беше изключително творческо, беше всъщност теснолинейката."

За Десислава Милчева от 10-и "в" клас посещението на Хераклея Синкита е най-интересно и каза, че:

"Пътуването по проекта ни даде изключително много нови възможности и още повече нови знания."

Снимка: ПГЧЕ- Видин"Радвам се, че бях участник в тази национална програма и още повече специално с тези колеги, тъй като за мен беше изключително голямо удоволствието да бъда в екип с тях, да работим заедно, да разкриваме уроците в тази изнесена класна стая по география, по екология и по история, а моята група за творческо писане всъщност да бъде спойката между тях, създавайки едни репортажи, с които, надявам се, ще оставим незабравими емоционални следи за всички, които са погледнали снимките и прочели текста", каза Сашка Гергова- учител по български език и литература. 

"За втори път имам възможността в екип с четирима колеги да бъдем потребители на тази национална програма и казвам, че това е една изключителна възможност да учиш извън класната стая чрез визуален контакт. Аз, като преподавател по география, изключително държах да фокусирам вниманието на учениците върху процеси, които изучаваме, закономерности в класната стая и да видим тяхното управление на терен", заяви Елена Матеева- преподавател по география и икономика. 

Галя Митова- преподавател по химия и физика:

"За мен тази екскурзия беше възможно най-добрият STEM урок на тема България. Екскурзия, която е свързана с обучение, но и с възпитание. И за мен най-големият резултат това е отзивите на децата и на родителите"

Националната програма на Министерството на образованието и науката "България- образователни маршрути" е вече от няколко години, като всяка една от тези години като възможност училището кандидатства и е било одобрено, каза Валентина Александрова- старши учител по "История и цивилизация". Тя допълни, че е огромно предимство, когато си професионалист в сектор "Туризъм" и същевременно си педагог и познаваш интересите на учениците. И съответно маршрутът може добре да допълни всичко това, което има като потребност самият образователен процес.

"Тази програма е част от Радичковите ни празници и всяка година така сме я построявали, че да бъде част от нашата Радичкова седмица, която стартира и за щастие и на града съвпада и с празника, духовния празник на Видин. Така че, завършващото ни влизане към Видин при края на екскурзията, беше изцяло посветено, влизайки вече към нашия си Северозапад, в препратката Радичковите врабченца, в ролята на които бяха нашите ученици. Полетяхме из тези всички красиви краища на България. Видяхме я от всяка една гледна точка тази красота на България и като история, и като археология, и като екология, и като умението днес хората, които живеят в тези градове да успеят да презентират града си, печелейки, т.е. туризъм и как се прави туризъм", заяви Валентина Александрова.

Целите интервюта с участниците в пътуващата класна стая може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50

Ивайло Йотов: Виното на България е с изключително високо качество

В най-големия лозов масив във Видинско, между селата Гомотарци и Кошава, отбелязаха Трифон Зарезан и символично зарязаха лозята. Над 20 винени сорта се отглеждат на площ от над 1600 декара, а виното от местния сорт гъмза има своето запазено място. Това каза Ивайло Йотов- един от собствениците на винения комплекс "Бонония Естейт": "... Една..

публикувано на 04.02.25 в 18:10