Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински ученици с филм за отпадъците

Снимка: Радио ВИДИН

Как могат да бъдат ангажирани учениците в творчески процес, който ще ги окуражи да погледнат с други очи средата, в която живеят, да се замислят как могат да я направят по-добра - това е идеята, която стои зад проекта "Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството" на сдружение "Арте Урбана Колектив". 

Целта на проекта е чрез различни дейности, включващи прожекции, работилници, летен творчески кино лагер и финални заключителни събития, да създаде по-голяма ангажираност сред младите хора относно климатичните промени и екологичните проблеми, с които се срещаме и които са характерни за нашето време. Това ще го постигнем, надяваме се, именно чрез киното, което е едно от така най-директните изкуства, най-близките до младите хора, разказа Ралица Асенова- съосновател и ръководител на сдружението.

Младите хора са автори на филми на тема климат и екология, които по артистичен начин говорят за проблеми, които ги вълнуват.

На 30 октомври ще се проведе тематичен ден за изкуство и екология, когато публиката ще гледа премиерно филма, създаден от младежи от град Видин "Руините на утрешния ден". Прожекцията е от 18.00 часа в кино "Cinelux", която ще бъде последвана от дискусия с авторите. Вечерта ще завърши с документалната комедия от Чехия "Светът според баща ми". 

Преди това от 11.00 до 13.00 часа в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" публиката ще има възможност да гледа документалния филм "История на водата". Денят на изкуството и екологията включва и прожекцията  на лентата от Исландия "Жена във война" от 13.30 часа в "Cinelux".

Теодора Тошева и Слав Славов са ученици от ППМГ "Екзарх Антим I" и участват в инициативата "Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството". Те са част от екипа от Видин, работил по създаването на филма "Руините на утрешния ден".

"Първоначално ни бяха задали като задачи да напишем съчинение, което беше на доста свободна тема, но трябваше по някакъв начин да свържем екологията и да бъде все пак увличаща историята. И след това според това кой накъде се е насочил, бяхме разделени на групи с близки като сюжет истории. И в тази група трябваше да усъвършенстваме самите си истории и с общите истории на групата след това отново се събрахме и дискутирахме, за да достигнем до една крайна идея за филма и съответно това да бъде сюжетът на филма", разказа Слав Славов.

"Извънземни идват на Земята и виждат колко е замърсена. Взимат си боклуци и ги изследват в космоса, в тяхната си родина... Аз направих костюмите и гримовете на осемте човека. За една нощ трябваше да го направя цялото, но аз сама поех инициативата, бях сигурна, че ще успея и успях. И се надявам да ви хареса, като гледате филма", каза Теодора Тошева.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50