Семейство от Полша избра дома си във видинското село Коста Перчово, което е с по-малко от 40 жители. Радват се на природата и спокойствието, а животът им не се различава от този на местните хора.
Моника и Томек Тоха са от Староград Гдански, Северна Полша. Напускат родния си град, за да работят в Англия и се установяват в Саутхемптън.
"Първо решихме с мъжа ми да тръгнем от Полша за Англия за парички, за работа и там се разболях аз. Мъжът ми работеше с колега, българин. Каза: "Защо не дойдеш в България? Тук е красиво, хубаво." Показа ни сайта. Погледнахме в интернет. Видяхме, че къщите са евтини, природата е хубава. Преглеждахме, преглеждахме, мислихме няколко месеца, решихме и купихме", обяснява Моника.
Когато пристигнали, не познавали никого в България и не разбирали и дума от езика ни.
"Когато дойдохме, беше през нощта, беше 10 часа. Помислих си, купили сме къща в гората, тук вълците ще ни нападнат."
Моника останала в селото преди осем години, а след това посрещнала в България и семейството си.
"Първо дойдох аз, а след три години и мъжа ми. Понеже синът ми трябваше да завърши в Англия висше образование и за да не е сам там, се разделихме – аз с дъщеря ни тук, в България, а мъжът и синът в Англия."
Томек работи в строителството. Ремонтира покриви на къщи. Не се оплаква от работа, но като чужденец, у нас среща и проблеми. Опитва се да разкрие своя банкова сметка, но се оказва, че това за него е изпитание, с което все още не се е справил. Семейството приема неволите с усмивка и казва, че това е само един малък минус. За други премеждия двамата не се сещат.
На български разказва предимно Моника. Учила е езика заедно с дъщеря си, която е в училища и от разговорите с хората. Вече може и да пише, но в началото думите я обърквали.
"Има думи, които са също като при нас, само че означават обратното. Примерно при вас „запомни“ означава, че нещо трябва да знаеш, а при нас означава да забравиш."
Кухнята у нас също е различна, но с нея бързо свикнали. Някои от продуктите, които слагат на трапезата са отгледали сами в градината.
"Това е натурален вкус. Откакто променихме начина на хранене, се чувстваме по-добре. Кухнята много ми хареса", обяснява Моника, която вече е майстор на домашната баница.
Харесва им, че хората в селото са задружни и знаят, че винаги могат да разчитат на подкрепа. Казват, че няма да заменят дома си във видинското село. Разбира българите, които напускат страната ни, но очакванията им са, че те ще се върнат.
Макар и да живеят в България, не разбират политиката у нас. Нямат българско гражданство и на парламентарни избори, както и на местните не гласуват. Въпреки това, приемат, че след като са в страната ни, ще спазват нашите традиции. Опознават обичаите ни и отбелязват празниците заедно с местите хора.
Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..
Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..
Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..