Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

| Интервю
Снимка: Мадлен Рачева



Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола

Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от природата и превръщането им в уникални аксесоари. 
Мадлен сама подбира внимателно изсушени или консервирани елементи от природата, като листенца, мъх, цветя. След това се използва епоксидна смола, която обвива и запазва тези природни детайли във формата на бижу - като пръстен, медальон или обеци. Същността на това хоби е в идеята да се улови миг от красотата на растенията, цветята, листата и дори малки частици от морски пейзажи. 



Работата с епоксидната смола изисква доста усет и прецизност. Смолата се смесва внимателно, за да се избегнат мехурчета, и се излива върху подготвените природни елементи. След това всичко трябва да се остави да се втвърдява за поне 24 часа, за да се постигне гладък и кристален ефект, който прави бижуто изключително трайно и изящно.


"От сравнително скоро се занимавам, може би от около година и половина... Събирам си цветята, сортирам ги, изсушавам ги. Отнема от около 7 до 10 дни самото сушене на цветята и на нещата, които ще вграждам и така започвам процеса. Купувам си смола, разбърква се и вече се вграждат самите елементи, които съм си събрала. Смолата пристига с втвърдител. След това се мерят, после се разбъркват, докато придобие тази консистенция, като трябва да е доста топло в помещението. Изработвам бижута, поставки, те са универсални, за рисуване също се ползват или маникюристки доста ги ползват за самите цветове, когато ги смесват, но по-скоро предназначението им е за чаши, подложки за чаши, всякакви бижута, както и декоративни и сервирни дъски. Могат също така да се използват за украса в домовете на хората."

Понякога Мадлен използва и сушени червени чушки, вместо цветя. 

"Това е нещо друго, което много обичам да вграждам, ако не са цветя, обикновено са червени чушки... Скоро се надявам да започна да правя и маси, тъй като си приготвям помещението към момента, надявам се около празниците да имам малко повече продукция, която да може да се види от хората." 



Като за край можем да кажем, че едно от най-привлекателните неща за това хоби е уникалността на всяко създадено бижу. Няма две еднакви листенца или цветчета, което означава, че всеки аксесоар е неповторим и носи частица от природата, запазена в съвършената си форма. Това хоби не само позволява на хората да запазят своята връзка с природата, но и да я носят със себе си под формата на уникални и красиви бижута. 

Тук можете да последвате Мадлен в инстаграм : lenny_madeit


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10