Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

| Интервю
Снимка: Мадлен Рачева



Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола

Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от природата и превръщането им в уникални аксесоари. 
Мадлен сама подбира внимателно изсушени или консервирани елементи от природата, като листенца, мъх, цветя. След това се използва епоксидна смола, която обвива и запазва тези природни детайли във формата на бижу - като пръстен, медальон или обеци. Същността на това хоби е в идеята да се улови миг от красотата на растенията, цветята, листата и дори малки частици от морски пейзажи. 



Работата с епоксидната смола изисква доста усет и прецизност. Смолата се смесва внимателно, за да се избегнат мехурчета, и се излива върху подготвените природни елементи. След това всичко трябва да се остави да се втвърдява за поне 24 часа, за да се постигне гладък и кристален ефект, който прави бижуто изключително трайно и изящно.


"От сравнително скоро се занимавам, може би от около година и половина... Събирам си цветята, сортирам ги, изсушавам ги. Отнема от около 7 до 10 дни самото сушене на цветята и на нещата, които ще вграждам и така започвам процеса. Купувам си смола, разбърква се и вече се вграждат самите елементи, които съм си събрала. Смолата пристига с втвърдител. След това се мерят, после се разбъркват, докато придобие тази консистенция, като трябва да е доста топло в помещението. Изработвам бижута, поставки, те са универсални, за рисуване също се ползват или маникюристки доста ги ползват за самите цветове, когато ги смесват, но по-скоро предназначението им е за чаши, подложки за чаши, всякакви бижута, както и декоративни и сервирни дъски. Могат също така да се използват за украса в домовете на хората."

Понякога Мадлен използва и сушени червени чушки, вместо цветя. 

"Това е нещо друго, което много обичам да вграждам, ако не са цветя, обикновено са червени чушки... Скоро се надявам да започна да правя и маси, тъй като си приготвям помещението към момента, надявам се около празниците да имам малко повече продукция, която да може да се види от хората." 



Като за край можем да кажем, че едно от най-привлекателните неща за това хоби е уникалността на всяко създадено бижу. Няма две еднакви листенца или цветчета, което означава, че всеки аксесоар е неповторим и носи частица от природата, запазена в съвършената си форма. Това хоби не само позволява на хората да запазят своята връзка с природата, но и да я носят със себе си под формата на уникални и красиви бижута. 

Тук можете да последвате Мадлен в инстаграм : lenny_madeit


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46