Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Снимка: РИМ-Видин


Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей. Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че тази година са открити няколко бронзови предмета, което е рядкост за некропола.

"Най-вероятно, така се приема в теорията на археологията, гробните дарове, защото това вече е гробен дар, който е поставен в гроба, съответстват на статуса на починалия и на погребания съответно, в живото общество, докато е бил жив. Тоест, колкото повече и по-представителни дарове се поставят в гроба, толкова по-високо социално положение има погребаният. Така че може би сме проучили 2-3 гроба на малко по-високо социално поставени членове на обществото. Но сега предстоят антропологическите изследвания, за да видим тези останки на мъж, жена, съответно възраст, за да направим по-конкретни и по-доближаващи се до тогавашната действителност изводи, засега само предполагаме. Самите предмети са обеци, висулки за коса - стандартни за епохата украшения, но все пак са рядкост, защото бронзът е бил скъп метал и съответно украшенията от него също така са били скъпи и представителни, не всеки е носил такива висулки за коса, вероятно са били израз и признак на по-висок социален статус."

Антропологическите изследвания, проведени през предходните години дават сведения за средната продължителност на живота на хората през средната и късната бронзова епоха.

"Детската смъртност, която през средната бронзова епоха, тоест първата половина на второ хилядолетие, поне в този некропол е доста по-малка, в сравнение с тази от втората половина на второ хилядолетие, или късната бронзова епоха, което би могло да се свърже с условията на живот - природно-георграфски, климатични и т.н., от една страна. От друга страна, може да се свърже с богатството на населението, поминъка през двете епохи... В общи линии след възрастното население от 20 години нагоре смъртността е горе-долу една и съща, преобладават погребаните между 30-40 до 50-годишна възраст, като много рядко са тези, които надживяват тази половинвековна възраст... Но това си е стандартната възраст в общи линии за праисторията, много рядко имаме индивиди, които сме откривали, тук говоря за цялата праистория в България, които са над 60 години, да не говоря над 70. Но има такива все пак."


Около 60% от площта на некропола попада в частни имоти и работата там зависи от желанието на самите стопани. От останалата част са проучени около 80%, което означава, че разкопките там могат да приключат до 1-2 години, каза доц. Александров. По думите му, този сезон археолозите са били приятно изненадани от наличието на доста структури в източната част, което дава надежда относно проучването на некропола в тази посока, която е отдалечена от частните имоти. 


Археологическият сезон в некропола край Балей приключва на 31 октомври. Тази година проучването отново бе финансирано от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05