Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Снимка: РИМ-Видин


Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей. Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че тази година са открити няколко бронзови предмета, което е рядкост за некропола.

"Най-вероятно, така се приема в теорията на археологията, гробните дарове, защото това вече е гробен дар, който е поставен в гроба, съответстват на статуса на починалия и на погребания съответно, в живото общество, докато е бил жив. Тоест, колкото повече и по-представителни дарове се поставят в гроба, толкова по-високо социално положение има погребаният. Така че може би сме проучили 2-3 гроба на малко по-високо социално поставени членове на обществото. Но сега предстоят антропологическите изследвания, за да видим тези останки на мъж, жена, съответно възраст, за да направим по-конкретни и по-доближаващи се до тогавашната действителност изводи, засега само предполагаме. Самите предмети са обеци, висулки за коса - стандартни за епохата украшения, но все пак са рядкост, защото бронзът е бил скъп метал и съответно украшенията от него също така са били скъпи и представителни, не всеки е носил такива висулки за коса, вероятно са били израз и признак на по-висок социален статус."

Антропологическите изследвания, проведени през предходните години дават сведения за средната продължителност на живота на хората през средната и късната бронзова епоха.

"Детската смъртност, която през средната бронзова епоха, тоест първата половина на второ хилядолетие, поне в този некропол е доста по-малка, в сравнение с тази от втората половина на второ хилядолетие, или късната бронзова епоха, което би могло да се свърже с условията на живот - природно-георграфски, климатични и т.н., от една страна. От друга страна, може да се свърже с богатството на населението, поминъка през двете епохи... В общи линии след възрастното население от 20 години нагоре смъртността е горе-долу една и съща, преобладават погребаните между 30-40 до 50-годишна възраст, като много рядко са тези, които надживяват тази половинвековна възраст... Но това си е стандартната възраст в общи линии за праисторията, много рядко имаме индивиди, които сме откривали, тук говоря за цялата праистория в България, които са над 60 години, да не говоря над 70. Но има такива все пак."


Около 60% от площта на некропола попада в частни имоти и работата там зависи от желанието на самите стопани. От останалата част са проучени около 80%, което означава, че разкопките там могат да приключат до 1-2 години, каза доц. Александров. По думите му, този сезон археолозите са били приятно изненадани от наличието на доста структури в източната част, което дава надежда относно проучването на некропола в тази посока, която е отдалечена от частните имоти. 


Археологическият сезон в некропола край Балей приключва на 31 октомври. Тази година проучването отново бе финансирано от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00