Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

6
Снимка: Радио ВИДИН

Гостуваме в село Охрид, община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал оживен път от Лом и Оряхово за Враца. 

Трифон Денков е дългогодишен кмет на Охрид - в момента тече шестият му мандат. Избран е през далечната 2004 година. Родната му къща се намира непосредствено до сградата на кметството и за него съдбата му е била ясна още от раждането му. Сам прави прогноза, че ще се оттегли от поста и ще се отдаде на заслужена почивка през 2028 година. Смята, че дотогава има да свърши още работа и да бъде полезен на селото си. Трифон Денков говори с любов и отдаденост за родното си място:

"Селото беше голямо, когато аз учех... Бяхме по 36 деца в клас... По ирония на съдбата жп гарата се откри, отвори се влак, отвори се жп гарата, отвори се и за народа да напуска селото... Селото е тихо и е надарено с природни дадености..."

Трифон Денков разказа за постигнатото от него през годините, в които е кмет на Охрид. Гордостта на селото е обновеният храм "Свети Димитър". 

"Направих черквата по Европейски проект. Храм "Свети Димитър", което е нещо уникално... Направих водопровода... Ще има живот, защото се възстановяват къщите... Имаме в момента четири действащи магазина... Най-важното - улично осветление, без ограничение. Колкото са стълбовете, двойно повече са лампите..."

Дългогодишният кмет на село Охрид Трифон Денков ни разкри и каква е формулата, за да си успешен кмет:

"Трябва да не правиш разлика между хората. Никой не е виновен как се е родил..."

Галина Николова е секретар-библиотекар при Народно читалище "Просвета-1921" от около четиридесет години. Тя ни разказа историите, които знае около името на селото, което съвпада с наименованието на македонския град:

"Легендите са много, защото всеки го е получил по различен начин и го е предал по различен начин..."

Галина Николова се гордее с групата за автентичен фолклор, която прославя Охрид, макар и в доста намален състав:

"Все още си имам такива последователи, на които благодаря... Ние, където минем, сме прославили Охрид... Съхраняваме и пресъздаваме пет обичая..."

През през 1861 г. в селото е построена черквата „Свети Димитър“. След Освобождението селяните надградили вкопаната в земята черква и тя се извисила с каменните си стени над къщите. За да се знае кога се задава празник, била поръчана камбана чак в Грузия, която е доставена с кораб по Дунав до пристанището в Лом и оттам с каруца пристигнал в селото:

"Била е предназначена за Охрид, Македония, но по погрешка е свалена на Лом, на пристанището... Събират средства, откупуват камбаната и с воловете, тогава не е имало друг транспорт, я докарват тук, в Охрид... Камбаната сега се съхранява в църквата."

Най-големият проблем на жителите на селото е липсата на лекар. Пред Моника Йончева някои от тях споделиха тревогите си и разказаха за живота в селото:

"Нямаме доктор. Кога ще назначат? Така сме, няма кръвно къде да си измериш... Никой не мисли за народа... Личният лекар е длъжен да дойде... След като имат пациенти тук, според мен е редно да имат един ден, в който два часа са достатъчни..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32